Reklama

Reklama

Czechy: Koniec konfliktu Kościoła z prezydentem

Zakończył się wieloletni spór czeskiego Kościoła katolickiego z Kancelarią Prezydenta o restytucje majątkowe. Prezydent zgodził się na przekazanie praskiej kurii dwóch budynków na Hradczanach, które zostały znacjonalizowane przez komunistów.

Chodzi o budynek nowego probostwa oraz jeden z neogotyckich domów, które do tej pory były własnością Kancelarii Prezydenta. Kościół od wielu lat domagał się zwrotu nieruchomości, które po drugiej wojnie światowej zabrali komuniści.

Prawo pozwalające na restytucję majątku kościelnego obowiązuje już od 2013 roku, ale oddaniu budynków sprzeciwiał się ostatni właściciel, czyli Kancelaria Prezydenta. Jej urzędnicy nie chcieli się zgodzić na przekazanie nieruchomości, bo - ich zdaniem- zmiana właściciela zagrażała bezpieczeństwu prezydenta, który urzęduje na praskich Hradczanach.

Po trwających kilka lat dyskusjach i negocjacjach, stronom ostatecznie udało się osiągnąć kompromis. Kościół zobowiązał się, że w ciągu pięciu lat wyremontuje zabytkowe budynki.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje