Reklama

Reklama

Czechy: B. szef MSZ Karel Schwarzenberg porównuje Putina do Hitlera

Były minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg w wywiadzie dla austriackiego dziennika "Oesterreich" porównał prezydenta Rosji Władimira Putina do Adolfa Hitlera.

- Kiedy Hitler chciał anszlusu Austrii, mówił, że Niemcy w Austrii są uciskani. Kiedy chciał oddzielenia czeskich obszarów przygranicznych, powoływał się na to, że Niemcy byli w Czechosłowacji prześladowani. Tak było również w Polsce. To, co obecnie dzieje się na Krymie, jest powtórką z historii. Putin postępuje według tej samej zasady co Adolf Hitler  - oświadczył Schwarzenberg.

Reklama

Były szef czeskiej dyplomacji (w latach 2007-09 i 2010-13) wyraził przekonanie, że ponieważ Putin chciał wmaszerować na Krym, potrzebował wymówki, więc oświadczył, że jego rodacy są tam uciskani. A przecież Rosjanom na Krymie włos nie spadł z głowy, ich egzystencja nie jest tam zagrożona - wskazał.

Zdaniem Schwarzenberga Putinowi chodzi wyłącznie o władzę. Były minister przypomniał, że rosyjski prezydent wielokrotnie mówił, iż rozpad Związku Radzieckiego był największą geopolityczną katastrofą XX wieku.

Schwarzenberg wyraził nadzieję, że "Europy nie opuści odwaga". Jego zdaniem Bruksela musi z Putinem negocjować, dać mu jasno do zrozumienia, że takie łamanie prawa, do jakiego obecnie doszło, nie może ujść płazem.

Według Schwarzenberga Putin musi uznać nowy rząd w Kijowie i wynegocjować kompromis w sprawie Krymu, respektujący suwerenność Ukrainy.

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL