Reklama

Reklama

Coraz bardziej napięte stosunki japońsko-chińskie

Japonia podwoiła liczbę myśliwców F-15 stacjonujących na wyspie Okinawa na południu kraju, w pobliżu wysp Senkaku, o które toczy się spór z Chinami - ogłosiło w niedzielę japońskie ministerstwo obrony.

Obecnie japońskie siły mają do dyspozycji ok. 40 takich maszyn w bazie w mieście Naha w prefekturze Okinawa.

Japonia toczy spór z Chinami o grupę niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim, które noszą japońską nazwę Senkaku i chińską Diaoyu. Chiny uznają archipelag za część własnego terytorium, ale wyspy są administrowane przez Japonię. Prawa do nich rości sobie także Tajwan.

Co jakiś czas Chiny wysyłają w rejon spornego archipelagu swe okręty, głównie straży przybrzeżnej, a także samoloty, by zaznaczyć swe roszczenia do Senkaku i sprawdzać, jak na takie kroki reaguje Tokio.

Reklama

"Jest to linia frontu naszej obrony narodowej" - powiedział japoński wiceminister obrony Kenji Wakamiya, cytowany przez agencję Jiji. Wypowiadał się w Naha podczas niedzielnej uroczystości z okazji utworzenia nowej jednostki dysponującej F-15.

Stosunki na linii Tokio-Pekin pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy Japonia kupiła od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Rozzłościło to Chiny i wywołało falę antyjapońskich protestów w kraju.

Jednak od tego czasu dwie największe azjatyckie gospodarki podjęły kroki, by poprawić swe relacje.

Dowiedz się więcej na temat: Japonia | Chiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje