Reklama

Reklama

Co dalej z Schengen? Nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów

​Kraje UE chcą ściślejszych kontroli na granicach zewnętrznych strefy Schengen. Ustalenia w tej sprawie mają zapaść na nadzwyczajnym spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. To pomysł Francji, która uważa, że obecny system się nie sprawdził. Holandia z kolei sugeruje utworzenie ministrefy Schengen, bez kontroli paszportowych na mniejszym obszarze.

Holandia zaproponowała, by ministrefę wspólnie utworzyły kraje Beneluksu, Austria i Niemcy. Ten plan to presja przede wszystkim na Grecję i Włochy, by skrupulatnie rejestrowały i identyfikowały uchodźców.

Konkretów na razie nie ma i od pomysłu do realizacji jeszcze długa droga, ale to oddaje atmosferę w Unii.

Pytana o ten pomysł Komisja Europejska odpowiada, że nie została oficjalnie poinformowana, ale jej rzeczniczka Natasha Bertaud dodaje: "Kraje członkowskie będą miały okazję, by na spotkaniu ministerialnym zaprezentować swoje pomysły".

Podczas tej narady spodziewana jest na razie decyzja o ściślejszych kontrolach na granicach zewnętrznych. Zgodnie z nimi, wszyscy, nawet obywatele Unii, którzy wjeżdżają na teren Wspólnoty byliby dokładnie sprawdzani.

Na spotkaniu powróci też pomysł blokowanych od kilku lat przepisów dotyczących utworzenia bazy danych o pasażerach linii lotniczych, co miałoby pomóc w walce z terroryzmem. Paradoksem jest to, że unijne kraje przekazują takie dane Stanom Zjednoczonym, ale nie potrafią się porozumieć w sprawie kontroli lotów wewnątrz Unii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje