Reklama

Reklama

Chorwacja w UE. "To historyczna noc"

O północy z niedzieli na poniedziałek Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. W obecności tysięcy ludzi, chorwackich i europejskich polityków zgromadzonych na ceremonii w Zagrzebiu, zabrzmiały hymny Republiki Chorwacji i Europy - "Oda do radości".

- Dzisiaj w nocy stoimy tu, mając przed sobą nową odpowiedzialność - mówił w niedzielę tuż przed północą premier Chorwacji Zoran Milanović podczas centralnych uroczystości na placu Jelacicia w Zagrzebiu. Wyraził przekonanie, że UE i wszystkie jej państwa członkowskie będą otwarte na Chorwację "jako integralną część ich własnej niezmiernie różnorodnej tożsamości".

Na uroczystościach w Zagrzebiu Polskę reprezentował premier Donald Tusk. - To ważny dzień dla Polski i Europy - zapewnił Tusk.

Reklama

Nowego członka UE jako pierwszy powitał przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - To historyczna noc, dzięki wam, Chorwaci. Chcieliście wejść do UE i wasza ciężka praca sprawiła, że stało się to możliwe (...) , że jesteście dobrze przygotowani, żeby przyłączyć się do Unii - powiedział.

Na uroczystościach poprzedzających godzinę zero na placu imienia chorwackiego bohatera narodowego Bana Josipa Jelacica w Zagrzebiu zgromadziły się setki ludzi. Od wczesnych godzin wieczornych słuchali koncertu przygotowanego przez chorwackich artystów.

W rozmowach z Polskim Radiem wyrażali nadzieję, iż wejście Chorwacji do Unii będzie miało pozytywny wpływ na ich codzienne życie, że osiągną wyższy standard życia, lepsze zarobki, będą mieli możliwość pracy zagranicą lub zdobywania tam edukacji.

Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja | członkowstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje