Reklama

Reklama

Chiny. Ponad 140 ofiar w lawinie z błota i kamieni

Lawina błota i kamieni, jaka zeszła na wieś Xinmo w prefekturze Ngawa, w prowincji Syczuan, w środkowo-zachodniej części Chin, spowodowała zniszczenie 40 domostw i śmierć ponad 140 mieszkańców, głównie przedstawicieli mniejszości Qiang – podały władze.

Do osunięcia się ziemi doszło o godz. 6 rano (po północy w Polsce) w związku z podmyciem podstawy góry przez wody wezbranej rzeki. Po zejściu lawiny rzeka jest zablokowana na dwukilometrowym odcinku - pisze Associated Press.

Reklama

Jak podała Centralna Telewizja Chińska, CCTV, na wieś osunęło się łącznie 3 mln metrów sześciennych błota i kamieni.

- To miejsce, gdzie występują ruchy sejsmiczne. Teraz są tu tony kamieni - mówił Chen Tiebo, kapitan policji, cytowany przez BBC.

Xinmo zamieszkują przedstawiciele mniejszości Qiang należącej do grupy tybeto-birmańskiej. Jest ona jedną z 55 oficjalnie uznawanych mniejszości w ChRL. Media twierdzą, że to właśnie przedstawiciele tej mniejszości stanowią najliczniejszą grupę poszkodowanych w lawinie.

O zejściu lawiny poinformowała jako pierwsza na Twitterze gazeta rządowa "Dziennik Ludu".

W Xinmo, które jest miejscowością chętnie odwiedzaną przez turystów, trwa akcja ratunkowa. Nie jest znana dokładna liczba zaginionych.

W miejscowości znajduje się hotel. Chińskie media nie wykluczają, że wśród ofiar mogą być również przyjezdni.

W prefekturze Ngawa od kilku dni trwały ulewne deszcze, które spowodowały powódź.

Ocenia się, że w całym dystrykcie mieszka 110 tys. ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje