Reklama

Reklama

Chiny: 61-letni brytyjski konsul uratował tonącą studentkę

Brytyjski konsul w chińskim mieście Chongqing wskoczył do rzeki i uratował tonącą studentkę – poinformował w poniedziałek (16 listopada) konsulat. Nagranie przedstawiające ten moment robi furorę w chińskim internecie, a 61-letni dyplomata został okrzyknięty bohaterem.

Według chińskich mediów konsul Stephen Ellison ruszył na pomoc, gdy usłyszał krzyki gapiów. Zdjął tylko buty i wskoczył do wody, by wyciągnąć z niej tonącą 24-latkę, której nazwiska nie ujawniono.

Reklama

"Dzięki bezzwłocznemu ratunkowi kobieta szybko znów zaczęła oddychać i odzyskała świadomość" - napisał konsulat w sieci społecznościowej Weibo.

Miejscowe media podały, że kobieta poślizgnęła się na kamieniu, gdy robiła zdjęcia. Na krążącym w sieci nagraniu widać, jak walczy z rzecznym prądem, a następnie znika pod pomostem dla pieszych. Później ukazuje się po drugiej stronie, dryfując twarzą w dół.

Nagranie opublikowane m.in. przez kanał dziennika "Huanqiu Shibao" ma na Weibo miliony wyświetleń i tysiące komentarzy. Jeden z najpopularniejszych brzmi: "Takich cudzoziemców zapraszamy!".

"Bohater i dżentelmen"

Mimo napiętych obecnie stosunków chińsko-brytyjskich, wielu internautów wyraziło podziw dla odwagi konsula. "Gdy człowiek w takim wieku ratuje z wody inną osobę przy tak zimnej pogodzie, nie bacząc na własne bezpieczeństwo, jest bohaterem i dżentelmenem" - napisał jeden z użytkowników.

Stacja BBC podkreśla, że Elliot brał udział w triatlonach, a funkcję kierownika placówki dyplomatycznej pełni od zaledwie miesiąca. Studentka pochodzi z Wuhanu i studiuje na uniwersytecie w Chongqingu. Konsul powiedział BBC, że kobieta była mu bardzo wdzięczna i zaprosiła go na wspólny obiad z jej rodziną.

Chińską opinią publiczną wielokrotnie wstrząsały sytuacje, w których osobom cierpiącym nikt nie udzielał pomocy. Pod koniec października w mieście Shuozhou w prowincji Shanxi mężczyzna pobił żonę na śmierć na ulicy, a żaden z przechodniów na to nie zareagował.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama