Reklama

Reklama

Chamenei zaleca wnikliwą analizę porozumienia nuklearnego

rzywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei podkreślił w środę, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego powinno zostać wnikliwie przeanalizowane i że należy zastosować procedury prawne, aby nie złamała go "druga strona".

Chamenei po raz pierwszy ustosunkował się do zawartego we wtorek porozumienia grupy 5+1 (USA, Rosji, Chin, W. Brytanii, Francji i Niemiec) z Teheranem. "Osiągnięcie porozumienia jest znaczącym krokiem, ale tekst tego porozumienia powinien zostać wnikliwie przeanalizowany i powinno się zastosować procedury prawne tak, aby - kiedy porozumienie zostanie ratyfikowane - druga strona nie mogła go złamać" - napisał do prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego. O piśmie poinformowała państwowa agencja prasowa IRNA.

Ajatollah wyraził opinię, że "niektórzy członkowie grupy 5+1 nie są godni zaufania".

Reklama

Celem ogłoszonego porozumienia jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran liczy na szybkie złagodzenie sankcji międzynarodowych, co jednak jest uzależnione od pozytywnej opinii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w kwestii dotrzymywania przez stronę irańską wynegocjowanych warunków.

We wtorek Chamenei podziękował irańskim negocjatorom za doprowadzenie do porozumienia ws. programu nuklearnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje