Reklama

Reklama

Cenne druki Marcina Lutra skradziono w Eisenach

Trzy cenne oryginalne druki Marcina Lutra skradziono z witryny w jego muzeum w Eisenach w Turyngii - poinformowała w sobotę policja. Ich wartość oszacowano na ok. 60 tys. euro. Nie natrafiono dotąd na ślad sprawców kradzieży.

Łupem złodziei padły druki niemieckiego teologa i reformatora religijnego z lat 1520, 1524 i 1540, w tym znane "Pismo do chrześcijańskiej szlachty narodu niemieckiego o poprawie stanów chrześcijańskich".

Reklama

Kradzieży dokonano w piątek między godziną 10 a 14. W tym czasie w muzeum znajdowały się dwie grupy młodzieży. Policja zwróciła się do ich opiekunów o kontakt. Poproszono też o pomoc wszystkich, którzy w piątek mogli zaobserwować w muzeum coś, co pomogłoby w ustaleniu sprawców.

Dyrektor naukowy Domu Lutra w Eisenach Jochen Birkenmeier podkreślił, że kradzież oznacza wielką stratę. Wprawdzie chodzi o druki, ale były na nich odręczne notatki ludzi współczesnych Lutrowi. Birkenmaier wyraził jednocześnie przekonanie, że złodziejom nie będzie łatwo sprzedać tych druków, ponieważ nie kupi ich "żaden poważny handlarz".

Dowiedz się więcej na temat: luteranie | druk | kradzież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje