Reklama

Reklama

Były premier Egiptu Ahmed Szafik powrócił z emigracji

Były szef egipskiego rządu Ahmed Szafik powrócił do kraju po pięciu latach pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak poinformował przedstawiciel kairskiego lotniska, Szafik przyleciał do Egiptu w sobotę wieczorem na pokładzie prywatnego samolotu.

Wcześniej prawniczka Szafika, Dina Adly, powiedziała, że jej klient został w sobotę aresztowany w swoim domu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i deportowany do Egiptu.

Egipskie media podały, że po przylocie do Kairu były premier zatrzymał się tymczasowo w jednym ze stołecznych hoteli.

Szafik był ostatnim premierem Egiptu za rządów Hosniego Mubaraka, który został odsunięty od władzy w 2011 roku. W 2012 roku kandydował w wyborach prezydenckich, ale przegrał w drugiej turze z islamistą Mohammedem Mursim. Po tej porażce i oskarżeniu go o korupcję Szafik wyemigrował do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Później polityk został oczyszczony z zarzutów korupcyjnych.

Reklama

W środę Ahmed Szafik, który w Egipcie nadal uważany jest za człowieka dawnego reżimu, oświadczył, że w przyszłym roku zamierza ponownie kandydować w wyborach prezydenckich.

Agencja AFP pisze, że może być on jednym z niewielu kandydatów, którzy mogą stanowić poważne zagrożenie dla obecnego szefa państwa, Abda el-Fataha es-Sisiego. 

Sisi wygrał wybory prezydenckie w 2014 roku, po odsunięciu od władzy rok wcześniej przez wojsko Mohammeda Mursiego. Najprawdopodobniej Sisi, były szef egipskiej armii, będzie ubiegał się o reelekcję. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama