Reklama

Reklama

Były pracownik NATO skazany na 7 lat więzienia za szpiegostwo

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji skazał we wtorek byłego pracownika NATO na siedem lat więzienia za działalność szpiegowską. Zdaniem sędziów informatyk przegrywał tajne dane z komputerów w bazie USA Ramstein, zamierzając sprzedać je Chinom lub Rosji.

61-letni mężczyzna przegrywał i zapisywał na własnym komputerze oraz na nośnikach pamięci USB hasła do systemów natowskich oraz informacje o miejscach, gdzie znajdują się serwery. W ocenie sędziów dane te były "sercem operacyjnym" sojuszu.

Reklama

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że z pomocą tych danych specjaliści mogliby wtargnąć do zamkniętego systemu komputerowego NATO. Atak hakerski za pomocą tych danych miałby "zgubne skutki" - orzekli sędziowie.

Ich zdaniem wykradając dane oskarżony chciał zbić kapitał, sprzedając je Chinom lub Rosji, a ponadto zamierzał zemścić się na byłym pracodawcy za utratę pracy w lipcu 2012 roku.

Oskarżony twierdził, że jest niewinny. Zeznał, że chciał jedynie zwrócić uwagę przełożonych na luki w systemie bezpieczeństwa. Jego obrońcy domagali się wyroku uniewinniającego. 

Sąd nie dał wiary argumentom obrony. Gdyby informatyk rzeczywiście chciał ostrzec o zagrożeniu, przegrałby jeden plik, a nie całą serię. Nie przegrywałby też danych na USB, które następnie ukrył w piwnicy i kuchni swego domu. Zdaniem sędziów mężczyzna świadom był tego, że chodzi o nadzwyczaj wrażliwe dane. Oskarżony przebywał od sierpnia 2012 w areszcie śledczym.

Dowiedz się więcej na temat: NATO

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy