Reklama

Reklama

Bułgaria bliżej zniesienia wiz do USA

Bułgaria podpisała porozumienie z USA, które zbliża ją do zniesienia amerykańskich wiz dla jej obywateli - podało MSZ w Sofii. Jest to takie samo porozumienie, jakie podpisały już Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa oraz Słowacja.

Umowę o bezpieczeństwie granicznym i podróżach międzynarodowych podpisano podczas wizyty bułgarskiego premiera Sergeja Staniszewa w Waszyngtonie.

Reklama

Przewiduje ono udoskonalenie wymiany informacji o podróżach obywateli obu państw, podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Oznacza to m.in. przekazywanie przez bułgarskie MSW Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA danych osobowych Bułgarów, udających się za ocean.

Bułgaria zobowiązuje się również do informowania Amerykanów o wszystkich straconych, skradzionych i nieważnych bułgarskich dokumentach tożsamości, a także do szybszego wprowadzenia paszportów z danymi biometrycznymi.

Przewiduje się też wprowadzenie w samolotach latających bezpośrednio do USA tzw. powietrznych szeryfów, odpowiadających za bezpieczeństwo lotu. Szkolenie tego personelu będzie prowadzone w USA.

Porozumienie nie jest sprzeczne z podpisanymi przez Bułgarię międzynarodowymi układami oraz jej zobowiązaniami w ramach UE - podkreśla się w komunikacie MSZ.

Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Spraw Zagranicznych | Bułgaria | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy