Reklama

Reklama

Buldożery przebijające ściany świątyń. Islamiści niszczą miejsca kultu

Co najmniej 10 zabytkowych szyickich meczetów i miejsc kultu zniszczyli islamscy ekstremiści na kontrolowanym przez siebie terytorium północnego Iraku. Informacje w tek sprawie przekazuje agencja Associated Press.

AP powołuje się na świadków oraz fotografie dokumentujące zniszczenia w okolicach Mosulu i Tal Afar, zamieszczone na stronie internetowej publikującej oświadczenia muzułmańskich radykałów.

Reklama

Część zdjęć ukazuje buldożery przebijające ściany świątyń, inne wysadzanie meczetów za pomocą ładunków wybuchowych.

BBC twierdzi, że oprócz świątyń szyickich, brano na cel także obiekty chrześcijańskie i sunnickie, a proces ich niszczenia ukazywano na portalach społecznościowych.

Irańska agencja prasowa IRNA w niedzielę podała, że w Iraku zginął irański pilot, który bronił świętych miejsc szyizmu. Mężczyzna zginął z rąk "terrorystów" w Samarze, na północ od Bagdadu; w piątek w Iranie odbył się jego pogrzeb.

IRNA nie tłumaczyła, co Irańczyk robił w Iraku.

Sunniccy ekstremiści uważają szyitów za heretyków, a oddawanie czci świętym - za apostazję.

Sunnicka organizacja Państwo Islamskie dąży do obalenia irackiego rządu szyickiej większości. Kontroluje znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku, a w sąsiedniej Syrii opanowało obszar pięciokrotnie większy od Libanu. Niespełna tydzień temu islamiści ogłosili powstanie na zajętych terytoriach kalifatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje