Reklama

Reklama

Brytyjski sąd: Putin prawdopodobnie zaaprobował zabójstwo Litwinienki

Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie zaaprobował operację Federalnej Służby Bezpieczeństwa w celu zabicia byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 roku - wynika z opublikowanych w czwartek wyników brytyjskiego śledztwa. MSZ Rosji uznało dziś, że Londyn upolitycznił sprawę Litwinienki, a jego działania "rzucają cień" na ogólną atmosferę stosunków dwustronnych.

Były szpieg KGB zmarł na skutek zatrucia rzadkim radioaktywnym izotopem polonu przez Rosjan: Andrieja Ługowoja i Dmitrija Kowtuna. Z dużym prawdopodobieństwem działali oni na zlecenie FSB, zapewne za przyzwoleniem ówczesnego szefa tej instytucji Nikołaja Patruszewa - podkreślił w raporcie ze śledztwa sędzia Robert Owen.

W toku śledztwa ustalono, że między Litwinienką a Putinem panowała wrogość na gruncie osobistym, a przedstawiciele prezydenckiej administracji mieli motyw, by zabić byłego szpiega.

Deputowany odrzuca oskarżenia

Reklama

Deputowany do Dumy Andriej Ługowoj określił jako "absurdalne" oskarżenia, jakoby był jednym z dwóch sprawców zabójstwa byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 r. Takie wnioski ze śledztwa w tej sprawie przedstawił brytyjski sędzia.

Zarówno Kreml, jak i oskarżeni o otrucie Litwinienki polonem Ługowoj i Dmitrij Kowtun od początku odrzucali zarzuty o udział w zabójstwie.

Wdowa po Litwinience żąda sankcji przeciwko Putinowi i Rosji

Wdowa po Aleksandrze Litwinience, Marina Litwinienko, zażądała w czwartek nałożenia sankcji na Rosję i Władimira Putina, który - wg brytyjskiego śledztwa - prawdopodobnie zaaprobował operację FSB w celu zabicia tego b. rosyjskiego agenta w Londynie w 2006 r.

MSZ Rosji: Londyn upolitycznił sprawę Litwinienki

Londyn upolitycznił sprawę śmierci Aleksandra Litwinienki, rzucając cień na ogólną atmosferę stosunków dwustronnych W. Brytanii i Rosji - oświadczyło w czwartek MSZ w Moskwie.

Ministerstwo dodało, że strona rosyjska nie miała podstaw, by oczekiwać, że raport brytyjskiego publicznego śledztwa ws. Litwinienki, ogłoszony w czwartek, okaże się obiektywny i bezstronny.

Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Aleksander Litwinienko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne