Reklama

Reklama

Brazylia: Małżeństwa dzieci powszechnym problemem społecznym

Małżeństwa dzieci są powszechnie akceptowane w Brazylii, gdzie dziewczęta szukają starszych mężczyzn, aby uciec od przemocy seksualnej i przemocy w domu lub z powodu ciąży w młodym wieku i braku możliwości zatrudnienia - wynika z najnowszych badań.

Przeprowadzone w Brazylii badania nad zjawiskiem małżeństw zawieranych przez dzieci pokazują, że podjęto niewiele działań, aby je zwalczyć - informują naukowcy z organizacji na rzecz przeciwdziałania małżeństwom zawieranym przez dzieci Plan International i Promundo oraz brazylijskiego federalnego uniwersytetu w stanie Para.

Reklama

"Małżeństwa dzieci w Brazylii są uważane za normalne i powszechnie akceptowane. Uważa się, że są one zawierane przede wszystkim w najbardziej odległych i wiejskich obszarach Brazylii. Jednak badania pokazują, że zdarza się to także na obszarach miejskich i w stolicach stanowych, takich jak Belem i Sao Luis. Małżeństwa dzieci są wyrazem ograniczonych możliwości dziewcząt w zakresie edukacji oraz zatrudnienia. Wchodzą one w związek małżeński w młodym wieku, opierając się na założeniu, że ich życie będzie lepsze i bardziej niezależne, lecz ich oczekiwania zazwyczaj pozostają niespełnione" - powiedziała Alice Taylor, główna autorka raportu, który jest pierwszym tego typu opracowaniem w Brazylii.

15-letnie mężatki

Brazylia zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem liczby dziewcząt w wieku 15 lat, które zawierają małżeństwo lub wchodzą w związek ze starszym partnerem. Zgodnie ze spisem powszechnym przeprowadzonym w 2010 r. ok. 877 tys. kobiet w wieku od 20 do 24 lat zawarło związek małżeński, gdy miało 15 lat - informuje agencja Reutera.

Zgodnie z brazylijskim prawem ślub jest możliwy w wieku 16 lat, jeśli wyrażą na to zgodę oboje rodzice lub nawet wcześniej, jeśli występują pewne okoliczności, takie jak ciąża.

Naukowcy przeprowadzili badania w dwóch stanach, gdzie takie małżeństwa były najczęściej zawierane - w położonym na północy kraju stanie Para oraz Maranhao na północnym wschodzie.

Małżeństwa zawierane przez dzieci w Brazylii oraz w całej Ameryce Łacińskiej są głównie nieformalne i zawierane za zgodą obu stron, w przeciwieństwie do Azji Południowej i Afryki Saharyjskiej, gdzie taka praktyka ma bardziej formalny i zrytualizowany charakter. W samej Brazylii są one napędzane przez powszechną przemoc domową, często ze strony krewnych i ojczymów, co zachęca młode dziewczyny do poszukiwania schronienia u starszych mężczyzn spoza rodziny - wynika z raportu.

Naukowcy przeprowadzili wywiady wśród urzędników państwowych, żonatych mężczyzn oraz dziewcząt w wieku od 12 do 18 lat, które wyszły za mąż lub żyją z mężczyzną przeciętnie o dziewięć lat starszym od nich. Okazało się, że ciężarne dziewczęta znajdują się pod presją rodziny i krewnych, aby wziąć ślub i w ten sposób chronić reputację rodziny oraz by mieć nadzieję na wsparcie finansowe ze strony ojca dziecka.

"Moja mama myślała, że to dobry pomysł, żeby wyjść za mąż i w ten sposób rozwiązać problem (ciąży) oraz uniknąć plotek" - raport cytuje 15-letnią ciężarną nastolatkę, która poślubiła 20-letniego mężczyznę.

"Młode dziewczyny bardziej atrakcyjne"

Naukowcy przeprowadzili również badania wśród mężczyzn w wieku od 25 do 60 lat, którzy ożenili się lub żyją w związku z dziewczętami.

"W przypadku mężczyzn najczęściej słyszeliśmy, że chcą poślubić młodą dziewczynę, gdyż łatwiej jest ją kontrolować, oraz z przekonania, że młode dziewczyny są bardziej atrakcyjne" - powiedziała Taylor.

Wysiłki na rzecz powstrzymania małżeństw zawieranych przez dzieci skoncentrowane są głównie na Afryce Saharyjskiej oraz Azji Południowej, gdzie to zjawisko jest najbardziej upowszechnione, co przyczynia się do ignorowania tego problemu w Ameryce Łacińskiej - dowiadujemy się z raportu.

Wczesne zawieranie małżeństw sprawia, że bardziej prawdopodobne staje się to, iż dziewczyny porzucą szkołę, zwiększa się też ryzyko ich wykorzystywania, przemocy seksualnej i domowej oraz śmierci w czasie porodu.

Małżeństwa dzieci wpływają również na ogólny rozwój danego kraju. Problem został nagłośniony w tym roku, ponieważ ONZ podsumowuje swoje dokonania w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju, do których należą m.in. przeciwdziałanie zawieraniu małżeństw przez dzieci oraz małżeństw pod przymusem. 

Dowiedz się więcej na temat: Brazylia | małżeństwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje