Reklama

Reklama

Birma: Siły bezpieczeństwa strzelały do protestujących

Birmańskie siły bezpieczeństwa otworzyły w poniedziałek ogień do protestujących w Mandalaj w środkowej części kraju. Kilka osób zostało rannych. Nie wiadomo, jakiej amunicji użyto do rozpędzania tłumu.

Informację przekazał lokalny serwis Frontier Myanmar, nadający w języku birmańskim i angielskim.

Całkowita blokada internetu

Wojskowa junta, która obaliła rząd Birmy, wprowadziła w niedzielę w nocy czasu lokalnego niemal całkowitą blokadę internetu po kolejnym dniu protestów przeciw puczowi. Według relacji w mediach społecznościowych w miastach zostały rozlokowane oddziały wojsk.

Żądają uwolnienia laureatki Nobla

Demonstranci podtrzymują żądanie uwolnienia zatrzymanej przywódczyni kraju, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Ale - jak wskazuje agencja Reutera - poniedziałkowe protesty w Birmie są mniej liczne po zmobilizowaniu przez władze na ulicach wozów opancerzonych i wojska.

Reklama

Przywódcy junty przedłużyli areszt dla Suu Kyi do środy. Tego dnia była liderka najpewniej stanie przed sądem, o czym poinformował jej prawnik Khin Maung Zaw.

Zamach stanu, masowe aresztowania

Od zamachu stanu z 1 lutego wojsko przeprowadza aresztowania polityków obalonej partii Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), urzędników komisji wyborczej i uczestników akcji strajkowej. Według Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) od przewrotu wojskowego aresztowano co najmniej 384 osoby.

Armia twierdzi, że w czasie listopadowych wyborów, wysoko wygranych przez NLD, dochodziło do oszustw, choć państwowa komisja wyborcza nie wykryła nieprawidłowości.

Wojsko zapewnia, że po stanie wyjątkowym, który ma obowiązywać przez rok, przeprowadzone zostaną kolejne wybory, a ich zwycięzcy obejmą władzę nad krajem. Wielu Birmańczyków obawia się jednak, że przejęcie kontroli przez juntę będzie zaledwie początkiem długotrwałej, opresyjnej dyktatury, jak było po zamachach stanu z 1962 i 1988 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje