Reklama

Reklama

Białoruskie służby używając tarcz wypychają migrantów. Litwini pokazują nagranie

Litewska Straż Graniczna opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak białoruskie służby wyposażone w metalowe tarcze napierają na migrantów, by przekraczali granicę z Unią Europejską. "Białoruś stosuje na granicy brutalną siłę fizyczną" – uważają Litwini.

"Brutalna siła fizyczna na granicy państwa jest wykorzystywana przez białoruskie struktury siłowe" - pisze w czwartek w mediach społecznościowych Państwowa Straż Graniczna Litwy. Na dowód publikuje nagranie.

Litewscy pogranicznicy twierdzą, że białoruskie służby do wypychania migrantów używają sprzętu stosowanego zwykle do tłumienia zamieszek.

"Migranci, którzy przebywali kilka dni między dwoma krajami, odmówili wyjazdu na Litwę, chcieli wrócić na Białoruś i wrócić do domu" - podano w komunikacie litewskiej Straży Granicznej.

Kryzys na granicy z Białorusią

Trwa kryzys migracyjny na granicach Unii Europejskiej z Białorusią. Działania białoruskich władz wobec migrantów krytykowali przedstawiciele Litwy i Łotwy podczas debaty w komisji spraw zagranicznych PE. "To instrumentalizacja nielegalnej migracji w celu wywierania presji na UE" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas. 

Reklama

W imieniu Łotwy podczas debaty wypowiedziała się Zanda Kalnina-Lukaszevica, sekretarz w MSZ tego kraju. "To atak hybrydowy reżimu Łukaszenki. Sytuacja na granicy jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa Łotwy i UE. Celem Białorusi jest zdestabilizowanie sytuacji w regionie. Łukaszenka chce też uchylenia unijnych sankcji" - mówiła.

Dodała, że osoby z państw trzecich, np. Iraku, przyjeżdżają na Białoruś jako turyści, a następnie są transportowane na granice z UE. "Władze Białorusi często zabierają im dokumenty i uniemożliwiają powrót do krajów pochodzenia" - zaznaczyła.

Adomenas podkreślał, że Łukaszenka stara się utrzymać u władzy, atakując kraje sąsiedzkie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje