Reklama

Reklama

Białoruś: Żubry z Puszczy Białowieskiej zostały sprzedane Rosji

Park Narodowy Puszcza Białowieska znajdujący się po białoruskiej stronie granicy sprzedał część swoich żubrów Federacji Rosyjskiej. Według komunikatu liczba zwierząt na terenie parku "poważnie przekroczyła optymalny poziom", co pozwala "gospodarować dzikimi żubrami na terenie Białorusi i za granicą". Park podlega Zarządowi Spraw Prezydenta.

Zwierzęta zostały sprzedane spółce Biolo z obwodu kostromskiego w europejskiej części Rosji. Partia żubrów została wysłana do Kostromy nad Wołgą, gdzie ma powstać ich mikropopulacja.

Jak można przeczytać w komunikacie cytowanym przez Biełsat, w 2021 roku po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej mieszkało 675 żubrów, które na Białorusi wpisane są do Czerwonej Księgi i znajdują się pod szczególną ochroną. Liczba zwierząt na terenie parku narodowego miała "poważnie przekroczyć optymalny poziom. Pozwala to - twierdzą przedstawiciele parku - "gospodarować dzikimi żubrami na terenie Białorusi i za granicą".

Reklama

Nie wiadomo ile

W ubiegłą środę zwierzęta zostały załadowane w skrzynie, a następnie na pace ciężarówki zostały przetransportowane do Rosji. Nie wiadomo, ile osobników sprzedano.

Jak podkreśla Biełsat, Zarządowi Spraw Prezydenta Białorusi podlegają nie tylko parki narodowe, ale także przedsiębiorstwa finansujące państwo i samego Alaksandra Łukaszenkę. Nie wiadomo, gdzie trafiły pieniądze za sprzedaż żubrów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje