Reklama

Reklama

​Białoruś: Pierwsze ćwiczenia z rakietami Tor-M2

Pierwsze ćwiczenia z użyciem baterii rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 odbędą się na Białorusi w lutym - poinformował w sobotę dowódca zachodniego zgrupowania wojsk lotniczych i obrony powietrznej Białorusi pułkownik Andrej Hurcewicz.

W sobotę na uzbrojenie 120. rakietowej brygady obrony powietrznej w Baranowiczach (obwód brzeski) trafiła trzecia bateria tego typu. Jak podkreślił płk Hurcewicz, białoruscy żołnierze już wypróbowali baterie Tor-M2 w gorących warunkach klimatycznych - na rosyjskim poligonie Aszułuk. Pod koniec lutego natomiast przeprowadzą ćwiczenia z ich użyciem podczas chłodów.

Reklama

Płk Hurcewicz wyraził przekonanie, że uzbrojenie wojsk białoruskich w trzecią baterię Tor-M2 znacznie zwiększyło bojowy potencjał białoruskich sił obrony powietrznej. "Można powiedzieć, że to sprzęt wojskowej tarczy antyrakietowej. Jego zadaniem jest ochrona konkretnych obiektów" - zaznaczył. 

Bateria Tor-M2 składa się z czterech pojazdów kołowych, z których każdy wyposażony jest w osiem pocisków rakietowych, oraz radarowe systemy wykrywania i naprowadzania. Bateria jest w stanie strzelać jednocześnie do 16 celów lecących w dowolnym kierunku z prędkością do 700 m/s w odległości do 12 km i na wysokości do 10 km. Celem może być samolot, śmigłowiec, dron lub rakieta.

Białoruski dziennik państwowy "SB. Biełaruś Siegodnia" pisał, że Białoruś ma docelowo posiadać ponad 10 baterii Tor-M2.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy