Reklama

Reklama

Białoruś: Alaksandr Łukaszenka zgodził się na powrót arcybiskupa Kondrusiewicza

Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka zgodził się na powrót do kraju metropolity mińsko-mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza - poinformowała nuncjatura apostolska w Mińsku. Decyzja jest wynikiem specjalnej prośby papieża Franciszka.

Na portalu catholic.by pojawiła się wiadomość, że "Nuncjatura Apostolska otrzymała 22 grudnia od właściwych organów państwowych informację, że dla arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza nie ma przeszkód w powrocie na terytorium Białorusi".

Reklama

Według szefa białoruskiego MSZ Uładzimira Makieja sprawa powrotu metropolity na Białoruś została rozwiązana na polecenie Łukaszenki, który "nakazał znaleźć rozwiązanie uwzględniające wszystkie istniejące mechanizmy prawne".

Abp Kondrusiewicz, który jest obywatelem Białorusi, bez podania przyczyny nie został wpuszczony do kraju 31 sierpnia, a jego paszport został uznany za nieważny.

Hierarcha naraził się Łukaszence, broniąc praw uczestników protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich, które białoruska opozycja uznaje za sfałszowane. Łukaszenka kilkakrotnie zarzucał arcybiskupowi Kondrusiewiczowi, że jeździł do Polski "na konsultacje", "jak zniszczyć nasz kraj".

Specjalny wysłannik Watykanu spotkał się z Łukaszenką

Metropolita mińsko-mohylewski mieszka tymczasowo w parafii św. Antoniego w polskiej Sokółce, która znajduje się blisko białoruskiej granicy - podał portal Tut.by. Arcybiskup Kondrusiewicz zarządza Kościołem na Białorusi zdalnie.

Łukaszenka spotkał się 17 grudnia w Mińsku z arcybiskupem Claudio Gugerottim, byłym nuncjuszem na Białorusi. Specjalny wysłannik Watykanu przybył, "by wyrazić troskę i zaniepokojenie Ojca Świętego obecną sytuacją w kraju". Kiedy na Białorusi trwały gwałtownie protesty po sierpniowych wyborach prezydenckich, papież apelował o dialog i odrzucenie przemocy.

Obecny nuncjusz Watykanu na Białorusi arcybiskup Ante Jozić wydał we wtorek oświadczenie, w którym dziękuje białoruskim władzom za "pozytywną odpowiedź na prośbę Jego Świątobliwości Papieża Franciszka" o pozwolenie arcybiskupowi Kondrusiewiczowi na powrót w czasie Bożego Narodzenia.

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!


 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje