Reklama

Reklama

Benedykt XVI kończy 94 lata

16 kwietnia papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata. Był 265. papieżem, następcą Jana Pawła II. Kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 do ustąpienia w 2013 r.

Joseph Ratzinger przybrał imię Benedykta - było to nawiązanie do "papieża pokoju" Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). W latach 1983-2005 pełnił urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

W pandemii Benedykt XVI nie przyjmuje gości

Na początku kwietnia br. abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI zapewnił: - Dzięki Bogu wszyscy dobrze sobie radzimy w klasztorze Mater Ecclesiae, szczególnie papież senior Benedykt XVI. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa papież-senior nie przyjmuje żadnych gości. - Żyjemy jak w surowej klauzurze - powiedział abp Gänswein i dodał: - Nie ma żadnych wizyt i nie składamy żadnych wizyt. Jak wszyscy wiedzą, rządzą teraz odpowiednie wymagania, które nie pozwalają na to i których oczywiście przestrzegamy.

Reklama

Abp Gänswein mówiąc o 93. rocznicy urodzin papieża-seniora powiedział, że nie planuje się żadnych "delegacji ani tym podobnych". - Będzie to spokojny dzień bez żadnych uroczystości. Mamy nadzieję i modlimy się, aby przytłaczająca pandemia wkrótce została przezwyciężona - powiedział prefekt Domu Papieskiego.

W reportażu nadanym przez bawarską telewizję BR na początku stycznia i nakręconym w klasztorze Mater Ecclesiae i Ogrodach Watykańskich Benedykt XVI pokazany jest w czasie modlitwy oraz spaceru, gdy korzysta z chodzika, gdy siedzi na ławce, na wózku inwalidzkim i za biurkiem. Ma problemy z poruszaniem się i mówi słabym głosem. - Kiedyś miałem świetny głos, teraz już nie funkcjonuje - przyznaje papież senior. Dodaje, że przestrzega ścisłego rozkładu dnia.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne