Reklama

Reklama

Belgia protestuje przeciwko obwinianiu jej za ataki w Paryżu

Belgia jest zła na Francję i protestuje przeciwko przypisywaniu jej winy za paryskie ataki. Dziennik "Financial Times" donosi, że we wtorek główny doradca premiera Belgii poinformował o tym ambasadora Francji.

W ostatnich dniach oczy wszystkich były zwrócone na brukselską dzielnicę Molenbeek. Mieszkał w niej jeden z zamachowców-samobójców. Jego brat jest poszukiwany listem gończym, a zatrzymane tam dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zamachach.

Władze w Brukseli uważają, że zrzucanie przez Francję całej winy na Belgię jest niesprawiedliwe. Cytowani w "Financial Times" belgijscy dyplomaci mówią, że to próba zatuszowania błędów popełnionych przez Paryż w walce z islamskim ekstremizmem. Podkreślają, że tylko jedna grupa z trzech, które przeprowadziła paryskie ataki, miała związki z dzielnicą Molenbeek i że dżihadyzm jest takim samym problemem dla Francji, jak i dla Belgii.

Reklama

Bruksela podkreśla, że dostarczyła francuskim służbom wszelkich niezbędnych informacji, dzięki którym możliwe było zatrzymanie podejrzanych.

Premier Belgii - jak czytamy w artykule - był rozżalony, bo zamiast podziękowań, były oskarżenia, że zamachy zostały zorganizowane w Belgii. Jeden z dyplomatów przypomniał też styczniowe obławy w kilku belgijskich miastach i rozbitą siatkę terrorystyczną, która planowała ataki na policjantów. W spisku brał udział jeden z francuskich ekstremistów, ale wtedy Bruksela nie zrzucała winy na Paryż.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje