Reklama

Reklama

Belgia: Ponad 60 polskich dzieci odciętych od świata. Czekają na ewakuację

Organizatorzy kolonii, w której bierze udział 65 dzieci z Polski, czekają na ewakuację. Obecnie jest ona jednak niemożliwa - informują władze belgijskie. Wszystkie drogi dojazdowe są zalane.

Ponad 60 polskich dzieci przebywa w odciętym od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. 

"Można dostać się tylko łodzią"

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju.

Woda zalała także ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour w Walonii.

Jak powiedział Piotr Ładomirski z Polskiej Macierzy Szkolnej, w budynku otoczonym obecnie ze wszystkich stron przez wodę przebywa 65 polskich dzieci i ich opiekunowie.

- W tej chwili do budynku można dostać się praktycznie tylko łodzią. Zalane są wszystkie drogi dojazdowe. Woda w niektórych miejscach sięga ponad metra głębokości. Czekamy na ewakuację. Liczymy, że władze belgijskie przeprowadzą ją w piątek - powiedział.

Reklama

Dodał, że dzieci i opiekunowie są bezpieczni. - Mają dostęp do wody i jedzenia. W budynku jest nadal dostęp do energii elektrycznej - wskazał.

Brakuje pontonów do ewakuacji

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Barbara Wojda, która przebywa na miejscu w budynku z dziećmi, powiedziała, że od 3-4 godzin woda się nie podnosi. - Przebywamy na pierwszym i drugim piętrze budynku i czekamy na ewakuację. Mamy nadzieję, że woda zacznie opadać i ewakuacja będzie możliwa - dodała.

Konsul RP w Belgii Jacek Grabowski powiedział, że jest w stałym kontakcie z ośrodkiem w Comblain-la-Tour i władzami belgijskimi.

- W tej chwil władze belgijskie nie mają pontonów do ewakuacji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Comblain-la-Tour czekają na pomoc z Francji. Władze zalecają, żeby dzieci pozostały w budynku. Informują, że jest to obecnie najbezpieczniejsze. Liczymy na szybką ewakuację - powiedział.

W piątek do ośrodka ma zostać dostarczona żywność.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy