Reklama

Reklama

Bejrut: 43-metrowy krater w miejscu eksplozji

W efekcie wtorkowej (4 sierpnia) eksplozji w Beirucie w porcie powstał 43-metrowy krater – podały w niedzielę lokalne władze.

Przypomnijmy, że w stolicy Libanu doszło do niszczycielskiej eksplozji w porcie. Zginęło w niej co najmniej 158 osób, a około sześć tysięcy ludzi odniosło obrażenia.

Reklama

Serwis AFP, powołujący się na ustalenia American Institute of Geophysics, podał, że wstrząs wywołany eksplozją miał moc trzęsienia ziemi o sile 3,3 magnitudy.

"Wybuch w porcie spowodował powstanie krateru o głębokości 43 metrów" - powiedział serwisowi jeden z libańskich oficjeli.

Gwałtowne protesty

W proteście przeciwko elitom obwinianym za tragiczną eksplozję, tysiące osób wyszły w sobotę (8 sierpnia) na ulice Bejrutu. Protestujący starli się z policją i zaczęli okupować budynki ministerstw. W zamieszkach zginął policjant, a ponad 230 osób zostało rannych.

Demonstranci zgromadzili się na placu Męczenników w centrum Bejrutu nieopodal libańskiego parlamentu. Wznosili hasła wzywające do "upadku reżimu" i obwiniające polityków o tragiczną eksplozję w porcie.

W reakcji na sobotnie wydarzenia premier Libanu Hasan Diab zapowiedział w orędziu telewizyjnym, że w poniedziałek złoży wniosek o przedterminowe wybory. Polityk stwierdził, że to jedyne wyjście z kryzysu, w którym znalazł się kraj, a Liban potrzebuje "nowych elit i nowego parlamentu".

Dymisja minister

Jak podała w niedzielę agencja Associated Press, w wyniku protestów do dymisji podała się minister informacji Manal Abdel-Samad. Jak oświadczyła w liście, jest jej przykro z powodu niespełnienia oczekiwań obywateli Libanu.

"W efekcie katastrofy spowodowanej wybuchem w Bejruie, który wstrząsnął narodem i zranił nasze serca oraz umysły, z szacunku dla ofiar oraz rannych, zaginionych i tych, którzy utracili domy, z powodu woli narodu nawołującego do zmian, odchodzę z rządu" - napisała.

Poza minister informacji ze swoich mandatów zrezygnowało pięciu członków liczącego 128 miejsc libańskiego parlamentu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje