Reklama

Reklama

Będą z góry płacić za pomoc medyczną. Zmiany ws. cudzoziemców

Od cudzoziemców będzie można w W. Brytanii żądać z góry zapłacenia za świadczenia lekarskie, które nie są pilnie potrzebne. Od kwietnia ma to obowiązywać wobec wszystkich, którzy nie mają tam prawa do bezpłatnej opieki medycznej.

O nowych przepisach w tym zakresie brytyjska państwowa służba zdrowia (NHK) informuje w poniedziałek na swej stronie internetowej. Stanowią one m.in., że wszystkie szpitale będą musiały z góry ustalać, czy pacjenci mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Od tych, którym to prawo nie przysługuje, z góry ma być pobierana opłata w przypadku planowanych świadczeń, które nie mają charakteru pilnej interwencji.

NHK wskazuje, że rozwiązanie to ma pomóc w odzyskaniu do 500 milionów funtów szterlingów rocznie od cudzoziemców, którzy nie mają w W. Brytanii prawa do bezpłatnej opieki medycznej.

Reklama

"Nie mamy żądnego problemu z gośćmi zza granicy, którzy korzystają z naszego systemu opieki zdrowotnej - o ile wnoszą sprawiedliwy wkład, tak jak brytyjscy podatnicy" - powiedział w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Jeremy Hunt.

Agencja dpa odnotowuje, że zdaniem krytyków rozwiązanie to może ugodzić w najsłabszych, w tym migrantów i bezdomnych. Brytyjskie stowarzyszenie lekarzy (BMA) obawia się, że nowe przepisy mogą spowodować chaos w szpitalach.

Państwowa brytyjska służba zdrowia (NHS), zorganizowana zgodnie z koncepcją państwa opiekuńczego, oferuje mieszkańcom W. Brytanii bezpłatną opiekę medyczną.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy