Reklama

Reklama

Barack Obama spotka się z przywódcami Francji i Chin w ramach NSS

Prezydent USA Barack Obama spotka się w czwartek przed rozpoczęciem Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego z przewodniczącym ChRL XI Jinpingiem i odbędzie w kuluarach obrad dwustronne spotkanie z prezydentem Francji Francois Hollandem - poinformował w środę Biały Dom.

W osobnym komunikacie Biały Dom poinformował również, że wiceprezydent Joe Biden spotka się w czwartek na roboczym lunchu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Spotkanie z przywódcami Chin i Francji

Reklama

Spotkanie Obamy z przewodniczącym ChRL ma być poświęcone bezpieczeństwu cybernetycznemu, sytuacji w Korei Północnej, a także kwestii przestrzegania praw człowieka. Rozmowy z prezydentem Francji będą natomiast skoncentrowane na omówieniu stosunków bilateralnych - zaznaczono w komunikacie.

Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego

W szczycie, który odbywa się w dniach 31 marca i 1 kwietnia w Waszyngtonie, wezmą udział przywódcy 50 państw. Z uczestnictwa zrezygnowała Rosja, która podobnie jak Chiny i Francja dysponuje potężnym potencjałem jądrowym. 

- To stracona szansa przede wszystkim dla Rosji - ocenił w środę doradca Białego Domu Ben Rhodes, przypominając, że Moskwa uczestniczyła we wszystkich trzech poprzednich szczytach (Nuclear Security Summit - NSS).

Spotkania w ramach NSS organizowane są w celu ustalania przedsięwzięć, które mają udaremnić organizacjom terrorystycznym i przestępczym dostęp do broni atomowej i materiałów do jej produkcji. Pierwszy szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego zwołano z inicjatywy USA w 2010 roku w Waszyngtonie. Kolejne odbyły się w Seulu (2012) i w Hadze (2014).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama