Reklama

Reklama

Austria: Kanclerz Sebastian Kurz przeciwny przyjmowaniu uchodźców z Afganistanu

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz stwierdził, że jest przeciwny przyjmowaniu kolejnych uchodźców z Afganistanu. Jego zdaniem osoby uciekające z tego kraju powinny pozostać w regionie.

Wywiad z kanclerzem dla kanału telewizyjnego Plus 24 zostanie wyemitowany w niedzielę wieczorem, ale wcześniej opublikowano jego fragmenty.

- Wyraźnie sprzeciwiam się temu, żebyśmy teraz dobrowolnie przyjmowali więcej osób i nie dojdzie do tego za mojej kadencji - stwierdził Kurz.

- Nie sądzę, że powinniśmy przyjmować więcej ludzi, wręcz przeciwnie - powiedział kanclerz o Afgańczykach uciekających ze swojego kraju. - Austria wniosła nieproporcjonalnie duży wkład - dodał, odnosząc się do dużej liczby afgańskich uchodźców i osób ubiegających się o azyl już przebywających tym kraju.

Reklama

W Austrii ponad 40 tys. Afgańczyków

Według danych UNHCR z 2020 r. w Austrii przebywa ponad 40 tys. uchodźców z Afganistanu. W Europie więcej jest ich tylko w Niemczech - 148 tys. Jak zaznacza Reuters, populacja Austrii jest dziewięciokrotnie mniejsza niż Niemiec.

Kurz powiedział, że osoby uciekające z Afganistanu powinny pozostać w regionie, dodając, że sąsiednie Turkmenistan i Uzbekistan przyjęły odpowiednio tylko 14 i 13 uchodźców afgańskich, co potwierdzają dane UNHCR.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama