Reklama

Reklama

Australia: Najstarszy na świecie list w butelce

Grupa Australijczyków znalazła list w butelce sprzed 132 lat - podaje agencja AFP. Po weryfikacji okazało się, że to najstarsze tego typu odkrycie na świecie.

Prostokątna butelka była częściowo zakopana w piasku. Znaleziono ją w styczniu niedaleko wyspy Wedge w zachodniej części Australii, ok. 160 km. od miasta Perth. 

Znalezisko zostało uznane za autentyczne po wielu tygodniach prac, które obejmowały: tłumaczenie, sprawdzanie stron internetowych i wertowanie archiwów. Okazało się, że butelka została wyrzucona do Oceanu Indyjskiego z pokładu niemieckiego statku - donosi AFP.

Sześcioro znalazców

List w butelce został znaleziony przez grupę sześciu osób, w skład której wchodzili również rodzice kierowcy F1 Daniela Ricciardo. To właśnie jego matka Grace zaproponowała pieszą wycieczkę, podczas której odnaleziono nietypową butelkę. Znalazcy początkowo myśleli, że butelka to bezwartościowy bibelot.

"Moja żona pomyślała, że dobrze by to wyglądało na naszym regale" - powiedział Kym Illman - znany australijski fotograf.

Reklama

Australijczycy przekonali się, że odnaleziony przedmiot może być czymś wyjątkowym, kiedy po potrząśnięciu butelką wypadł z niej zwinięty pergamin, który przypominał papierosa. Po powrocie do domu letniskowego, znalazcy zdecydowali się otworzyć butelkę. Z środka wypadł napisany po niemiecku list.

Illman wykorzystał swoją podstawową znajomość języka, aby rozszyfrować zapis. Okazało się, że list został datowany na 12 czerwca 1886 r. Po wielu tygodniach badań i analiz ustalono, że list został wsadzony do butelki po holenderskim ginie, a wyrzucono ją do morza z niemieckiego statku Paula ok. 950 km od brzegu. 

Niemiecki eksperyment

To jedna z tysięcy butelek, które Niemcy wykorzystywali w eksperymencie oceanograficznym po to, by lepiej zrozumieć prawa rządzące globalnymi prądami oceanicznymi oraz opracować bardziej wydajne żaglowce.

"Wyjątkowe znaleziska potrzebują niezbitych dowodów, dlatego skontaktowaliśmy się z kolegami z Holandii i Niemiec, aby otrzymać dodatkowe informacje" - powiedział asystent muzealny w Muzeum Archeologii Morskiej Ross Anderson.

Dzięki pracy niemieckich muzealników i historyków ustalono, że w dzienniku meteorologicznym statku Paula zanotowano informację o wyrzuconej za burtę butelce. Miało to miejsce 12 czerwca 1886 r.

"Data i współrzędne odpowiadają dokładnie tym z listu w butelce" - potwierdził pracownik muzeum.

Autentyczne znalezisko

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna oraz Państwowa Służba Meteorologiczna zweryfikowały to znalezisko jako autentyczne. Butelka trafiła do zbiorów Muzeum Morskiego w Fremantle.

Poprzednia najstarsza na świecie wiadomość w butelce została odnaleziona w Niemczech dokładnie 108 lat i 138 dni po wyrzuceniu jej ze statku na Morzu Północnym przez jednego z naukowców.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje