Reklama

Reklama

Atak na uniwersytet w Pakistanie

Światowe media poinformowały o dwóch eksplozjach i strzałach na kampusie uczelni Bacha Khan w mieście Charsadda, w północno-zachodnim Pakistanie. W wyniku ataku śmierć poniosło 21 osób, a co najmniej 30 zostało rannych - podała agencja AFP.

Agencja Reutera poinformowała o dwóch silnych eksplozjach, do których doszło na terenie uniwersytetu. - Słychać było eksplozje i odgłosy strzelaniny - poinformowała policja.

Reklama

Na miejscu stawiły się liczne oddziały policji, żołnierze oraz siły specjalne. Operacja została zakończona.

Rzecznik służb armii poinformował na Twitterze, że siły bezpieczeństwa zabiły czterech napastników, którzy zaatakowali uczelnię.

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Liczba ofiar śmiertelnych w trwającym ataku na uniwersytet wzrosła do 21 - poinformował AFP regionalny szef policji Saeed Wazir. Początkowo służby ratownicze informowały o 5, a następnie 12 postrzelonych osobach.

Według pakistańskich mediów, śmierć poniósł jeden z profesorów chemii, a ponad 30 osób zostało rannych. Przedstawiciel lokalnych sił bezpieczeństwa przekazał, że w ataku zabitych zostało co najmniej trzech studentów.

Okoliczności

Do strzelaniny doszło podczas akademii poetyckiej, w której brało udział około 600 osób. Większość z ponad trzech tysięcy studentów obecnych na uniwersytecie w czasie strzelaniny zostało uratowanych.

Ranni studenci, pracownicy i ochroniarze uniwersytetu zostali już przewiezieni do pobliskich szpitali - poinformował Fazal Raheem Marwat wicekanclerz uczelni, dodając, że był w drodze do pracy, gdy został poinformowany o ataku.

Bojownicy sforsowali ogrodzenie uniwersytetu, po czym wkroczyli do budynków i otworzyli ogień do studentów i wykładowców w aulach, salach wykładowych i akademikach.

Dotychczas nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

Wtorkowy zamach

We wtorek, niedaleko wielkiego bazaru Karkhano w Peszawarze, również doszło do wybuchu. Bomba eksplodowała obok posterunku policji, większość rannych to funkcjonariusze. BBC informowała o co najmniej 10 ofiarach śmiertelnych oraz ponad 20 rannych. W wyniku eksplozji zniszczone zostały także policyjne samochody i motory znajdujące się przed posterunkiem.

Talibowie z Pakistanu

Charsadda położona jest niedaleko Peszawaru, w rejonie, gdzie mocną pozycję utrzymują talibowie. Prowincja jest areną częstych starć między pakistańską armią, a oddziałami talibów.

W grudniu 2014 roku w wyniku talibańskiego ataku na szkołę w Peszawarze zginęło 148 osób, głównie dzieci.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje