Reklama

Reklama

Armia izraelska ostrzelała cele Hamasu w Strefie Gazy

Izraelskie siły zbrojne poinformowały, że w poniedziałek rano ostrzelały cele radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas w Strefie Gazy, w odpowiedzi na ostrzał terytorium Izraela z tej palestyńskiej enklawy.

Wśród celów izraelskich sił powietrznych znalazły się "bazy szkoleniowe Hamasu i infrastruktura wojskowa" - podała izraelska armia. Nie ma informacji o ofiarach.

W niedzielę w nocy ze Strefy Gazy wystrzelono pocisk w kierunku południowego Izraela. Według izraelskich władz pocisk uderzył w pole.

Plan Trumpa dla Bliskiego Wschodu

Ataki palestyńskie nasiliły się, odkąd pod koniec stycznia prezydent USA Donald Trump przedstawił swój plan rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Plan ten obiecuje Izraelowi całkowitą suwerenność nad Jerozolimą, w tym również wschodnią, a także przyłączenie do Izraela znacznej części terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu okupowanego w wyniku wojny z 1967 roku. Dolina Jordanu miałaby się stać nową wschodnią granicą państwa żydowskiego. Państwo palestyńskie mogłoby powstać tylko wtedy, gdy Autonomia Palestyńska uzna Izrael, a Hamas zostanie rozbrojony.

Reklama

Plan został skrytykowany przez Palestyńczyków, którzy oskarżyli Waszyngton o stronniczość i sprzyjanie jednej ze strony trwającego od lat konfliktu - Izraelowi.

Palestyńczycy domagają się tymczasem utworzenia państwa, którego stolicą byłaby Jerozolima Wschodnia, a terytorium obejmowałoby Zachodni Brzeg i Strefę Gazy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje