Reklama

Reklama

Argentyńskie media: Przełom w poszukiwaniach zaginionego okrętu podwodnego?

Załoga samolotu marynarki wojennej USA, która bierze udział w poszukiwaniach zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego na południowym Atlantyku, odkryła obiekt znajdujący się na głębokości 70 metrów - poinformowały we wtorek argentyńskie media.

"To może być zaginiony okręt podwodny ARA San Juan" - podały zgodnie rozgłośnia "Radio Mitre" i dziennik "Clarin".  

Według tych mediów, do miejsca, gdzie dokonano wspomniano odkrycia, skierowano z portu Puerto Madryn na wybrzeżu Patagonii niewielką łódź podwodną, która ma zidentyfikować obiekt. Argentyński resort obrony nie potwierdził tych doniesień.    

"Krytyczna faza" poszukiwań

Reklama

Według argentyńskiej marynarki wojennej, poszukiwania zaginionego okrętu z udziałem jednostek nawodnych i lotnictwa Argentyny a także kilku krajów, w tym USA i Brazylii, znalazły się w "krytycznej fazie". Kontakt z okrętem został utracony 15 listopada. 

"Rosną nasze obawy o rezerwy tlenu na pokładzie jednostki" - powiedział we wtorek wieczorem czasu lokalnego rzecznik argentyńskiej marynarki wojennej Enrique Balbi.  

Gdy utracono łączność z okrętem, znajdował się on w odległości ok. 432 km od wybrzeży Patagonii. 

44 osoby na pokładzie

ARA San Juan w poniedziałek 13 listopada opuścił port Ushuaia w południowej Argentynie na Ziemi Ognistej.  

Wśród 44 członków załogi ARA San Juan jest kobieta o polskim nazwisku - Eliana Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na okrętach podwodnych. 

ARA San Juan to jednostka produkcji niemieckiej, napędzana silnikiem Diesla, a w zanurzeniu elektrycznym. Okręt został zwodowany w 1983 r. i jest najnowszym z trzech okrętów podwodnych argentyńskiej marynarki wojennej. 

Według specjalistów z Jane's Sentinel, w 2008 r. w Argentynie okręt przeszedł przebudowę, podczas której wymieniono cztery silniki Diesla i silnik elektryczny. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje