Reklama

Reklama

Arabia Saudyjska: Lekarzom nie wolno będzie badać zwłok kobiecych

Władze Arabii Saudyjskiej na wniosek muftiego generalnego ogłosiły w niedzielę zakaz badania zwłok kobiecych przez lekarzy-mężczyzn. Tego samego dnia poinformowano o zatrzymaniu w Rijadzie przez policję dwóch kobiet, które odważyły się jechać same autem.

Jak podał w niedzielę saudyjski dziennik "Ukaz", minister zdrowia na wniosek najwyższego dostojnika religijnego w tym królestwie, muftiego Abdelaziza al-Szejcha, wydał w  niedzielę zakaz badania kobiecych zwłok przez lekarzy-mężczyzn.

Reklama

Autopsję i badania na zwłokach kobiet będą mogły przeprowadzać wyłącznie lekarki.

W sobotę, jak podał w niedzielnym numerze arabski dziennik międzynarodowy "Al-Hayat", policja zatrzymała w Rijadzie kolejne dwie aktywistki ruchu na rzecz przyznania kobietom saudyjskim prawa do prowadzenia samochodu. Aziza al-Jusef i jej znajoma Iman al-Naszfan pojechały same samochodem do szpitala. Doniosła na nie policji para małżeńska, która jechała za nimi.

Po trzygodzinnym pobycie w areszcie zostały zwolnione za  poręczeniem swych męskich opiekunów, którzy musieli się zobowiązać, że nie dopuszczą do ponownego złamania przez nie prawa islamskiego.

Zgodnie z zasadami szariatu w Arabii Saudyjskiej obowiązuję zasada separacji płci w miejscach publicznych, kobietom nie wolno prowadzić samochodu, podróżować za granicę bez towarzystwa męskich opiekunów i pokazywać się publicznie bez nikabu.

Dowiedz się więcej na temat: Arabia Saudyjska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje