Reklama

Reklama

Arabia Saudyjska grozi Stanom Zjednoczonym

Arabia Saudyjska grozi Stanom Zjednoczonym, że wyprzeda swe aktywa w Ameryce, warte miliardy dolarów. Stanie się tak, jeśli Kongres przyjmie ustawę umożliwiającą rozliczenie Królestwa z odpowiedzialności za współudział w zamachach z 11 września.

Całość saudyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych osiągnęła prawie 750 miliardów dolarów. Saudyjczycy grożą, że będą musieli wyprzedać papiery wartościowe, jeżeli pojawi się niebezpieczeństwo zamrożenia ich przez amerykańskie sądy.

Arabska prasa szeroko opisuje ten fakt i cytuje artykuł w "The New York Times", w którym poinformowano, że ostrzeżenia takie sformułował ostatnio saudyjski minister. Gazeta "Gulf News" podkreśla także, że prezydent Barack Obama w najbliższym tygodniu przyjeżdża do Arabii Saudyjskiej. Będzie uczestniczył w szczycie Rady Współpracy Krajów Zatoki Perskiej. Rozmowy mają dotyczyć miedzy innymi walki z terroryzmem.

Saudyjczycy od dawna zaprzeczają, że Królestwo odegrało jakąkolwiek rolę w zamachach z 11 września. Podkreślają, że ani saudyjski rząd ani wysocy rangą urzędnicy nie przekazywali żadnych pieniędzy organizacjom terrorystycznym.

Krytycy uważają jednak, że ta deklaracja nie wyklucza, iż za przekazywaniem pieniędzy mogli stać urzędnicy niższego szczebla. Informacje na ten temat mogą znajdować się na 28 stronach tajnych materiałów ze śledztwa, które nie zostały dotąd opublikowane.

W zamachach z września 2001 roku zginęły 2974 osoby, dwudziestu czterech nadal nie odnaleziono.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje