Reklama

Reklama

Aplikacja dla dżihadystów. Przed atakiem w Nicei pojawiło się jedno słowo: Francja

Na nowo stworzonym kanale w szyfrowanej aplikacji mobilnej o nazwie "Telegram" opublikowano wiadomość zawierającą jedno słowo - "Francja". Obok niego pojawiła się emotikona symbolizująca uśmiechniętą twarz. Jak pisze "The New York Times", aplikacja działa jako połączenie między grupami dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Wiadomość w aplikacji ISIS

"Nowo utworzone konto zostało nazwane +Wielki Cyber Kalifat+ i wydaje się być prowadzone przez grupy, które wcześniej próbowały przeprowadzić cyberataki w imieniu tzw. Państwa Islamskiego" - czytamy na stronie "NYT".

Reklama

Podobne przypadki krótkich wiadomości można było zauważyć po atakach w Brukseli, Paryżu i Orlando.

Jak pisze amerykański dziennik, po zamachu w Nicei również na kanale "Aswarti Media", który jest powiązany z ISIS, został opublikowany wpis "Allahu Akbar". Inny kanał, podejrzany o wspieranie działalności tzw. Państwa Islamskiego, opublikował w czwartek zdjęcie Wieży Eiffla w płomieniach.

Jak dotąd żadna organizacja terrorystyczna oficjalnie nie przyznała się do odpowiedzialności za czwartkowy zamach podczas obchodów Dnia Bastylii w Nicei.

Po wcześniejszych zamachach oficjalne oświadczenie grupa terrorystyczna wydawała kilka godzin po ataku, czasem dwa dni po zdarzeniu.

"Stanowisko ISIS publikowane jest zazwyczaj na kanale o nazwie +Amaq+ w aplikacji komórkowej +Telegram+ - pisze "NYT".

Kierowca ciężarówkiFrancuski dziennik "Nice-Matin" podał, że kierowcą ciężarówki był 31-letni Francuz pochodzenia tunezyjskiego - donosi "NYT".

Informacje te potwierdza "The Guardian" powołujący się na agencję Reuters.

"Mężczyzna nie był na liście obserwacyjnej francuskich służb wywiadowczych, ale był znany policji w związku z innymi przestępstwami, jak kradzieże czy przemoc" - donosi "The Guardian".

Francuzi obchodzili narodowe święto

Według najnowszych informacji, w wyniku zamachu w Nicei śmierć poniosły co najmniej 84 osoby, a ponad 100 zostało rannych. Cały czas rośnie liczba ofiar.

W czwartkowy wieczór rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum w trakcie obchodów Dnia Bastylii. Władze oficjalny przyznały, że był to zamach terrorystyczny.

"Po atakach w Paryżu w styczniu i listopadzie ubiegłego roku uderzono w Nicei. Cała Francja jest dziś zagrożona islamskim terroryzmem, dlatego musimy wykazać się czujnością i determinacją" - mówił podczas nocnej konferencji prezydent Francji Francois Hollande.

Jednocześnie zapowiedział, że obowiązujący do ostatniego tygodnia lipca stan wyjątkowy zostanie przedłużony o kolejne trzy miesiące.

jm


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy