Reklama

Reklama

​Antysemityzm w Niemczech. Prezydent Frank-Walter Steinmeier o poniżaniu Żydów

"Każdy, kto mieszka w tym kraju, ma wszelkie prawa, by czuć się tu bezpiecznym i chronionym" - napisał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w przesłaniu z okazji judaistycznego święta nowego roku - Rosz ha-Szana. Podkreślił, że antysemityzm w Niemczech jest "nie do zniesienia", a "obowiązkiem państwa i społeczeństwa jest przeciwdziałanie tej nienawiści.

Frank-Walter Steinmeier skrytykował obecny w Niemczech antysemityzm. "Bardzo chciałbym móc powiedzieć, że atak w Halle zmienił sytuację, ale rzeczywistość jest taka: Żydzi w Niemczech nadal są wyśmiewani, poniżani i brutalnie atakowani" - napisał prezydent w przesłąniu cytowanym przez "Der Spiegel". 

Steinmeier uważa, że antysemityzm w Niemczech jest "nie do zniesienia", a "obowiązkiem państwa i społeczeństwa jest przeciwdziałanie tej nienawiści. (...) "Każdy, kto mieszka w tym kraju, ma wszelkie prawa, by czuć się tu bezpiecznym i chronionym" - podkreślił.

Reklama

"Pandemia mogła zachęcić do antysemityzmu"

We wspomnianym przez Steinmeiera ataku w Halle w październiku 2019 roku uzbrojony prawicowy ekstremista próbował włamać się do miejskiej synagogi z uzbrojeniem. Kiedy mu się to nie udało, zastrzelił dwie osoby. Sprawca został skazany za dwa morderstwa i wielokrotne usiłowanie zabójstwa.

Steinmeier podkreślił, że pandemia koronawirusa mogła wielu zachęcić do antysemityzmu. "Najgorsze mity o antysemickim spisku nabrały nowego rozmachu" - napisał. "To bolesne, że antysemicka nienawiść i agitacja są w Niemczech tak otwarte".

Antysemityzm w Niemczech: Średnio sześć przestępstw dziennie

W Niemczech rok 2021 jest obchodzony pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech". Ale sytuacja Żydów w Niemczech jest coraz trudniejsza. Policja odnotowała bowiem w 2020 r. więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.

Wzrost niemieckiego antysemityzmu niepokoi m.in. USA. "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim" - odpowiedział w marcu 2021 roku Departamentu Stanu USA na pytanie o komentarz do wzrostu przestępstw przeciwko Żydom jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy