Reklama

Reklama

Antynoble rozdane. Jaki jest skład gum do żucia i o czym świadczy tężyzna ministrów?

Jak się ma nosorożec wiszący do góry nogami? To badanie wygrało tegorocznego antynobla w kategorii "transport". Nagrody drugi raz z rzędu z powodu pandemii ogłaszano wirtualnie, a nie jak przed pandemią, na Uniwersytecie Harvarda.

Na pozór niedorzeczne badanie namibijskich biologów ma oczywisty cel, jakim jest sprawdzenie, jak transport na linie podpiętej do śmigłowca wpływa na zdrowie wielkich, ale delikatnych nosorożców. 

Niekiedy trzeba je przetransportować szybko, a ponieważ to wymierające zwierzęta, tym ważniejsze staje się, w jakim stanie będą ich serca i płuca na końcu podróży. Okazało się, że znoszą to bardzo dobrze.

Tężyzna ministrów?

Mniej optymizmu znalazło się we wnioskach laureata antynobla z ekonomii.

- Odkryłem, że w krajach uznawanych za relatywnie skorumpowane, średni indeks masy ciała ministrów jest relatywnie wysoki. Kraje mniej skorumpowane mają szczuplejszych ministrów - powiedział Pavlo Blavatsky, laureat nagrody antynobla z ekonomii.

Reklama

Rozśmieszyć, a później skłonić do myślenia - to motto przyświecające organizatorom plebiscytu.

Fizyczne powody wpadania pieszych na siebie

Laureatka nagrody z biologii przyznała, że ta nagroda to wielki zaszczyt. - Jak wiemy, koty domowe mają wielki repertuar wokalny i różnicują swoje głosy i melodie w trakcie komunikacji - mówiła Suzane Schatz, 

Antynobla z ekologii otrzymali badacze składu przyklejonych do chodnika gum do żucia, z fizyki - odkrywcy przyczyn niewpadania na siebie pieszych na chodniku. Nagrodę pokojową natomiast naukowcy, którzy wyjaśnili, że broda służy do tłumienia ciosu w szczękę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje