Reklama

Reklama

Amerykańskie media: W Helsinkach Trump zmawiał się otwarcie z Putinem

Media w USA krytykują we wtorek wystąpienie Donalda Trumpa na wspólnej konferencji z rosyjskim przywódcą. "Prezydent zmawiał się otwarcie z Władimirem Putinem" - ocenia "Washington Post". Konferencja Trumpa "była osobistą i narodową kompromitacją" - komentuje "WSJ".

"Wall Street Journal" pisze w artykule redakcyjnym, że Trump swoim zachowaniem "zrobił na Putinie, który szanuję siłę, wrażenie słabego przywódcy".   

"NYT": Trump wydaje się być osobliwie naiwny

"New York Times", również w artykule redakcyjnym zatytułowanym "Dlaczego Trump nie będzie się wypowiadał w imieniu Ameryki?" ocenia, że "amerykański prezydent położył się u stóp Putina".   

"Spektakl był trudny do wyobrażenia: Trump, stojąc kilka cali od autokratycznego bandyty, który kradnie terytoria i doprowadza do zabicia swych adwersarzy, podważył jednomyślny wniosek swoich własnych agencji wywiadu i organów egzekwujących przestrzeganie prawa, że rosyjski rząd ingerował w wybory w 2016 roku, mając na celu wsparcie zwycięstwa Trumpa" - pisze "NYT".    

Reklama

Nowojorski dziennik podkreśla, że Putin z satysfakcją przyznał, że chciał, aby wybory wygrał Trump. "Tak, chciałem. Ponieważ mówił on o przywróceniu normalnych relacji między USA a Rosją" - powiedział rosyjski prezydent, który zakpił też z pytania o to, czy rosyjskie władze mają materiały kompromitujące Trumpa, ale - jak podkreśla "NYT" - nie zaprzeczył temu.   

"Trump wydaje się być osobliwie naiwny, albo z założenia nieświadom tego, dlaczego jego wysokiej rangi doradcy ds. bezpieczeństwa uznali Rosję, obok Chin, za jednego z najważniejszych geostrategicznych przeciwników Ameryki" - kontynuuje dziennik.   

Redakcja "Washington Post" w artykule redakcyjnym pod tytułem "Trump właśnie zmawia się z Rosją. Otwarcie" pisze, że prezydent, który odmawia przyjęcia do wiadomości faktów dotyczących ingerencji Rosjan w wybory i publicznie poniża amerykański wymiar sprawiedliwości w istocie działa w zmowie "z przestępczym przywódcą wrogiego mocarstwa".   

"Fox": Odrażająca konferencja

Nawet bardzo przychylna Trumpowi telewizja Fox skrytykowała zachowanie prezydenta podczas szczytu w Helsinkach; komentator Fox Business Neil Cavuto nazwał konferencję prasową Trumpa "odrażającą", a prezenter Fox News Bret Baier powiedział, że czasami “sprawiała ona wrażenie surrealistycznej".    

Również popierający Trumpa dziennik "Washington Times" skrytykował prezydenta i napisał, że publiczne odrzucenie ustaleń amerykańskiego wywiadu podczas wspólnej konferencji z Putinem ściągnęło na prezydenta "ponadpartyjną krytykę kongresmenów, którzy byli skonsternowani jego wystąpieniem na światowej scenie".   

"Trump publicznie poparł stwierdzenie byłego oficera KGB, że Rosja nie mieszała się w wybory" - przypomina "WT".   

Prezydent powiedział na konferencji prasowej z rosyjskim przywódcą, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że Putin "niezwykle mocno" odrzucał w poniedziałek te zarzuty.   

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone w USA przez specjalnego prokuratura Roberta Muellera, jest "katastrofą dla naszego kraju" i negatywnie oddziałuje na relacje amerykańsko-rosyjskie - ocenił. Nie było "żadnej zmowy" między moim sztabem wyborczym a rządem Rosji - zapewnił Trump. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy