Reklama

Reklama

Alarmujące dane z USA. Amerykanie coraz częściej odbierają sobie życie

W ciągu ostatnich 10 lat liczba samobójstw popełnianych przez Amerykanów wyraźnie wzrosła. Grupy, w których zdarza się to najczęściej, to ludzie w wieku 35-64 lat, biali oraz Indianie.

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) w opublikowanym raporcie podało, że od roku 1999 do 2010 liczba samobójstw wzrosła o 28 procent. Najczęściej życie odbierają sobie ludzie w wieku 35-64 lat. Wśród innych grup wiekowych liczba popełnianych samobójstwa nie zmieniła się istotnie.

W 2010 życie odebrało sobie ponad 38 tysięcy Amerykanów. Na liście przyczyn zgonów, samobójstwo znalazło się na dziesiątym miejscu. Najwięcej przypadków samobójstw w USA (blisko 60 proc.) jest popełnianych przez ludzi w średnim wieku.

Reklama

Naukowcy przyjrzeli się również jak wyglądają te statystyki wśród poszczególnych grup etnicznych. Jak zauważono, wśród Indian liczba samobójstw wzrosła natomiast o 65 procent. To oznacza, że na 100 tys. ludzi 19 z nich odbiera sobie życie. Wśród białych, liczba samobójstw wzrosła o 40 proc. Teraz na 100 tys. ludzi 22 z nich popełnia samobójstwo.

Najczęściej ludzie odbierają sobie życie poprzez zastrzelenie się. Kolejną metodą jest przedawkowanie leków lub substancji psychoaktywnych.

Naukowcy nie badali przyczyn popełnianych samobójstw. Stwierdzili jednak, że wśród pozostałych grup wiekowych - osób młodych i starszych, zauważalna jest znaczna poprawa w programach prewencyjnych.

Żeby zobrazować przedstawione dane CDC podało, że od 2009 roku zanotowano więcej przypadków popełnionych samobójstw niż wszystkich wypadków na motocyklach.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne