Reklama

Reklama

AI: Szokujące warunki przetrzymywania podejrzanych o terroryzm w Iraku

Irackie władze często przetrzymują niewinne osoby podejrzane o terroryzm w nieludzkich warunkach, a postępowania w ich przypadkach toczą się bardzo wolno - podała w poniedziałek organizacja obrońców praw człowieka Amnesty International po inspekcji na miejscu.

Delegacja AI, z sekretarzem generalnym Salilem Shetty na czele, uzyskała zgodę na wizytę w sobotę w ośrodku zatrzymań w Amrijat al-Faludża w sunnickiej prowincji Anbar na zachód od Bagdadu.

Reklama

"Odwiedziliśmy ośrodek zatrzymań, gdzie przebywa 700 tak zwanych podejrzanych o terroryzm, trzymanych w zamknięciu od miesięcy" - powiedział AFP Shetty.

"Warunki ich przetrzymywania są dość szokujące; niektórzy (przebywają) na metrze kwadratowym na osobę, nie mając wystarczająco dużo miejsca, by się położyć" - dodał.

"Toalety są w tym samym pomieszczeniu, dostają mało pożywienia" - relacjonował.

Donatella Rovera, odpowiadająca w AI za sytuacje kryzysowe, powiedziała, że prowadzony przez irackie służby antyterrorystyczne ośrodek w Amrijat al-Faludża jest przepełniony, a za dochodzenie w sprawach wszystkich zatrzymanych odpowiada tam jedynie czterech śledczych.

W prowincji Anbar od 2014 roku toczą się walki irackich sił bezpieczeństwa z dżihadystami z Państwa Islamskiego. W rezultacie tysiące sunnitów zostało zatrzymanych pod pozorem ich udziału w działalności terrorystycznej.

"Żadnemu z nich nie postawiono formalnych zarzutów. Są przetrzymywani miesiącami, ponieważ władze lokalne nie mają możliwości prowadzenia dochodzenia w ich sprawach" - powiedział Shetty.

"Władze same podają, że nie wiedzą, jak większość tych ludzi trafiła (do ośrodka); sądzą, że większość z nich jest niewinna" - dodał.

Jego zdaniem podobnych miejsc jest w kraju więcej, a ta sytuacja pokazuje, do jakiego stopnia "system wymiaru sprawiedliwości nie funkcjonuje" w Iraku.Według AI naprawa systemu wymiaru sprawiedliwości powinna być priorytetem dla władz Iraku, gdzie wciąż mają miejsce poważne przypadki łamania praw człowieka, które nie są odpowiednio karane.

Dowiedz się więcej na temat: Irak | Amnesty International

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje