Reklama

Reklama

Afganistan: W ciągu kilku tygodni talibowie przedstawią nowy system rządów

Nowy system rządów w Afganistanie w ciągu najbliższych tygodni zamierzają zaprezentować talibowie. Taką wiadomość przekazał agencji Reutera ich przedstawiciel. Podkreślił, że talibom zależy na poprawnych stosunkach z Zachodem.

- Eksperci prawni, religijni i ds. polityki zagranicznej talibów zamierzają zaprezentować w ciągu najbliższych kilku tygodni nowy system rządów - oświadczył w Kabulu przedstawiciel talibów, który zastrzegł sobie anonimowość.

Podkreślił, że nowy model rządów "może nie być demokracją w ścisłym rozumieniu Zachodu, ale będzie chronić prawa wszystkich".

Wspomniany przedstawiciel dodał, że talibowie zamierzają kontynuować konsultacje z byłymi przywódcami afgańskimi i przywódcami prywatnych milicji. Przyznał, że przywódcy talibów słyszeli o "pewnych okrucieństwach, zbrodniach wobec cywilów". - Jeżeli talibowie dokonują tych czynów, zostaną one zbadane - dodał. 

Reklama

"Zachód powinien mieć lepszy plan ewakuacji"

Mówiąc o chaosie na lotnisku w Kabulu przedstawiciel talibów podkreślił, że "nie był on spowodowany przez talibów". - Zachód powinien mieć lepszy plan ewakuacji - zauważył. Podkreślił, że talibom zależy aby zachodnie mocarstwa opuściły Afganistan "na przyjaznych warunkach".

Reuter zaznacza, że talibowie po odniesieniu błyskawicznego zwycięstwa w ubiegłym tygodniu i opanowaniu kraju, starają się prezentować bardziej umiarkowane oblicze. Jednak w latach 1996-2001 rządzili Afganistanem żelazną ręką do czasu ich obalenia przez koalicję pod przewodnictwem USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy