Reklama

Reklama

​Afganistan: Talibowie wdarli się do stolicy prowincji Uruzgan

Talibowie wdarli się do miasta Tarin Kot, stolicy prowincji Uruzgan na południu Afganistanu, i walczą tam z siłami bezpieczeństwa - informuje w czwartek miejscowa policja. Władze prowincji uciekły na lotnisko, gdzie znajduje się baza wojskowa.

Szef policji w prowincji Uruzgan, Wais Samim, powiedział, że talibowie zbliżyli się na odległość kilkuset metrów do siedziby gubernatora i komendy głównej policji. Samim powiedział agencji Reutera, że wielu policjantów w 70-tysięcznym Tarin Kot weszło w układy z Talibanem i bez walki opuściło posterunki kontrolne. 

Reklama

Z kolei inny funkcjonariusz policji (Reuters nie podaje jego nazwiska ani stopnia) oskarżył władze prowincji o "porzucenie" stolicy. W środę wieczorem talibowie wydali oświadczenie, w którym obiecywali siłom rządowym w Tarin Kot ochronę, jeśli poddadzą się one bez walki. Jeden z przedstawicieli władz prowincji powiedział, że talibowie opanowali m.in. więzienie w Tarin Kot, ale że wcześniej więźniów przewieziono stamtąd na lotnisko. 

Talibowie twierdzą, że ci więźniowie stali się zakładnikami uciekających władz. Rzecznik dowództwa sił USA w Kabulu powiedział, że do środy w prowincji Uruzgan nie było doradców z koalicji międzynarodowej i że w tym tygodniu lotnictwo amerykańskie nie dokonywało tam nalotów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje