Reklama

Reklama

Afganistan: Talibowie ogłosili utworzenie nowego rządu tymczasowego

Premierem rządu tymczasowego, który ogłosili w Afganistanie talibowie, będzie Mohammad Hassan Akhund. Drugą najważniejszą osobą w gabinecie zostanie polityczny przywódca talibów mułła Abdul Ghani Baradar. Informacje przekazał na konferencji prasowej we wtorek w Kabulu rzecznik Talibanu Zabihullah Mudżahid.

Od zdobycia przez talibów 15 sierpnia stolicy Afganistanu Kabulu islamscy fundamentaliści deklarują, że będą sprawować władzę w mniej radykalny sposób niż za swoich poprzednich rządów w latach 1996-2001. 

Rząd tymczasowy talibów

Premierem zostanie mułła Mohammad Hassan Akhund, jego pierwszym zastępcą mułła Abdul Ghani Baradar. 

Baradar był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników założyciela i pierwszego przywódcy talibów, mułły Omara. Walczył najpierw przeciwko wojskom radzieckim podczas inwazji tego kraju na Afganistan, później był jednym z najważniejszych dowódców talibów. Po inwazji USA w 2001 roku i upadku rządu talibów Baradar walczył z siłami zachodniej koalicji. W 2010 roku na południu Pakistanu schwytały go pakistańskie i amerykańskie służby specjalne. Z więzienia wypuszczono go w 2018 roku. Baradar w lutym 2020 roku w imieniu talibów podpisał w Ad-Dausze porozumienie pokojowe z USA. Według umowy Amerykanie mieli wycofać się z Afganistanu, a talibowie zrezygnować z działań terrorystycznych i podjąć negocjacje z rządem w Kabulu.

Reklama

Siradżuddin Hakkani będzie pełnił obowiązki ministra spraw wewnętrznych. Hakkani kieruje grupą uznawaną przez USA za organizację terrorystyczną, za pomoc w jego schwytaniu FBI oferuje do 5 mln dolarów.

Ministerstwem obrony w tymczasowym afgańskim rządzie pokieruje mułła Mohammed Jagub, syn założyciela ruchu talibów mułły Omara.

Ten gabinet to "hołd dla starej gwardii talibów" - komentuje agencja Associated Press. Nie ma na razie informacji, by jakiekolwiek funkcje w nowym rządzie miałyby objąć osoby spoza ruchu talibów - informuje agencja AP.


Kto trafi do rządu?

Wcześniej hiszpańska agencja EFE, powołując się na katarską telewizję  Al - Dżazira podawała, że rząd tymczasowy będzie obejmował przywódców wszystkich grup etnicznych i plemion w Afganistanie 

Źródła talibańskie, których Al-Dżazira nie ujawniła, zapewniły, że ruch talibów zamierza włączyć do przyszłego rządu "nowe twarze", w tym "synów plemiennych liderów tadżyckich i uzbeckich".

Dominującą grupą etniczną Afganistanu są Pasztuni (ok. 40 proc.), muzułmański lud pasterski dzielący się na duże plemiona, a te z kolei na rody. Talibowie to głównie Pasztuni. Afganistan zamieszkują także islamskie ludy rolnicze, m.in. Tadżycy (ponad 24 proc.), Uzbecy (ponad 9 proc.), Chazarowie i Kirgizi. 

ZOBACZ: "To była wojna przez duże W"


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje