Reklama

Reklama

Afganistan: Skargi po wyborach prezydenckich

Komisja Skarg Wyborczych w Afganistanie poinformowała w niedzielę, że bada ponad 2000 skarg na nadużycia podczas wyborów prezydenckich 20 sierpnia. Jak twierdzi, 567 jest na tyle poważnych, że mogą mieć wpływ na wynik głosowania.

Reklama

Wybory, których talibom nie udało się udaremnić mimo ataków rakietowych, przedstawiciele państw zachodu początkowo określali jako sukces, ale w miarę mnożenia się skarg wyborczych opinie na ten temat są wygłaszane coraz ostrożniej.

Reklama

Najnowsze, wstępne, cząstkowe wyniki - opublikowane w sobotę - dają ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Hamidowi Karzajowi 46,3 proc. głosów, zaś jego głównemu przeciwnikowi Abdullahowi Abdullahowi 31,4 proc.

Rzeczniczka Komisji Skarg Wyborczych, w skład której wchodzą mianowane przez ONZ osoby z zagranicy, i która może unieważnić wybory we wszystkich lokalach wyborczych, powiedziała, że rozpatruje ona obecnie 2493 skargi. 567 z nich to skargi "kategorii A", co oznacza, że mogą wpłynąć na wynik wyborów.

Nelika Little oświadczyła, że większość skarg dotyczy dodawania głosów do urn, zastraszania wyborców i prób wpłynięcia na ich decyzję.

Wcześniej Abdullah oskarżył obóz prezydenta o dokładanie głosów do urn na masową skalę.

Ostateczne rezultaty maja być znane dopiero pod koniec września, po rozpatrzeniu wszystkich skarg wyborczych.

Dowiedz się więcej na temat: wybory | skargi | Afganistan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama