Reklama

Reklama

Afganistan. Odgłosy rakiet nad Kabulem. Media: USA powstrzymały samobójczy atak

Nad ranem w rejonie Kabulu słychać było odgłosy odpalanych rakiet - podaje AFP. Według niektórych źródeł celem było lotnisko. Z kolei BBC informuje, że amerykański atak dronów zapobiegł kolejnemu śmiertelnemu atakowi samobójczemu na lotnisku, o czym brytyjskich dziennikarzy miał poinformować "ważny urzędnik" z administracji USA. W międzyczasie trwa akcja wycofywania ostatnich żołnierzy amerykańskich z Afganistanu.

Odgłosy odpalanych rakiet dały się słyszeć w poniedziałek nad ranem w rejonie Kabulu - informuje agencja AFP, powołując się na przebywających na miejscu swoich dziennikarzy. Oficjalnie nie wiadomo, gdzie spadły rakiety, kto je wystrzelił, ani jakie były ich cele. Według niektórych źródeł ich celem było lotnisko.

Również agencja Reuters potwierdziła, że "wiele rakiet" wystrzelono w kierunku kabulskiego portu lotniczego, lecz co najmniej część z nich została przechwycona przez system obronny.

Kabul. Atak dronów USA. Miał zapobiec atakowi Państwa Islamskiego

Tymczasem BBC podaje, powołując się na amerykańskich urzędników z wojska, że słyszane w Kabulu odgłosy rakiet mogły być skutkiem ataku amerykańskich dronów. Miał on powstrzymać kolejny samobójczy atak na tamtejszym lotnisku, którego miałoby dokonać Państwo Islamskie.

Jak dodało BBC, celem ataku był pojazd, w którym przewożona była co najmniej jedna osoba powiązana z tą terrorystyczną organizacją.

Reklama

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła, że prezydent Joe Biden został poinformowany o poniedziałkowym ataku rakietowym w Kabulu.

Siły USA wycofują się z Afganistanu

W Kabulu trwa akcja wycofywania sił amerykańskich, która ma się zakończyć we wtorek. Jak oświadczył w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken na miejscu pozostaje jeszcze 300 żołnierzy amerykańskich.

- W tych dniach i godzinach pracujemy bez przerwy, aby ich stamtąd wycofać - powiedział Blinken w wywiadzie dla telewizji ABC.

Jak poinformował Biały Dom podczas gigantycznego mostu powietrznego, który uruchomiono 14 sierpnia, w przeddzień zajęcia Kabulu przez talibów, z Afganistanu ewakuowano około 114 tys. osób, w tym 5500 obywateli amerykańskich.

Afganistan. Zamach w rejonie lotniska utrudnił ewakuację

Ostatnią fazę operacji utrudnił zamach terrorystyczny w rejonie lotniska w Kabulu z ub. czwartku, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie Chorasanu (IS - K). Zginęło ponad 100 osób, w tym 13 żołnierzy USA i 2 brytyjskich.

W niedzielę Pentagon poinformował o zniszczeniu przy pomocy drona pojazdu wypełnionego materiałami wybuchowymi, który miał jechać w kierunku lotniska.

SPRAWDŹ: Meghan Markle odcięła Harry’ego od rodziny! Kontroluje każdy jego ruch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje