Reklama

Reklama

Afganistan. Nieoficjalnie: Mułła Ghani Baradar stanie na czele rządu

Mułła Abdul Ghani Baradar, przywódca struktur politycznych talibów oraz jeden ze współtwórców ruchu, stanie na czele rządu talibów - podały agencji Reutera talibskie źródła.

Źródła przekazały także, że wysokie stanowiska w rządzie zajmą mułła Mohammed Jagub, najstarszy syn założyciela ruchu talibów mułły Omara, oraz Szer Mohammad Abbas Stanekzai, szef biura politycznego talibów w Ad-Dausze w Katarze.

- Wszyscy najwyżsi przewódcy zjechali do Kabulu, gdzie trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia nowego rządu - przekazał anonimowo agencji Reutera jeden z przedstawicieli talibów.

Baradar, który wraz z politycznym kierownictwem ruchu przez ostatnie lata mieszkał w Katarze, przybył do Kandaharu, a następnie Kabulu, krótko po przejęciu kontroli nad Afganistanem przez talibów. Zajęli oni stolicę Afganistanu 15 sierpnia. 

Reklama

Afganistan: Kim jest mułła Ghani Baradar?

Abdul Ghan Baradar był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników założyciela i pierwszego przywódcy talibów, mułły Omara. Walczył najpierw przeciwko wojskom radzieckim podczas inwazji tego kraju na Afganistan, później był jednym z najważniejszych dowódców talibów. Po inwazji USA w 2001 roku i upadku rządu talibów Baradar walczył z siłami zachodniej koalicji. W 2010 roku na południu Pakistanu schwytały go pakistańskie i amerykańskie służby specjalne. Z więzienia wypuszczono go w 2018 roku.

Baradar w lutym 2020 roku w imieniu talibów podpisał w Ad-Dausze porozumienie pokojowe z USA. Według umowy Amerykanie mieli wycofać się z Afganistanu, a talibowie zrezygnować z działań terrorystycznych i podjąć negocjacje z rządem w Kabulu.

Czytaj też: Afganistan. Amerykańskie wojska mogą pomóc talibom. W walce z Państwem Islamskim

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama