Reklama

Reklama

Afganistan: Dwa miasta zdobyte przez talibów

Miasta Kunduz i Sar-e-Pol na północy Afganistanu zostały zdobyte przez talibów. "Kunduz padł. Talibowie przejęli wszystkie kluczowe budynki użyteczności publicznej w centrum miasta" - przekazał obecny na miejscu korespondent AFP.

Kunduz, ósme pod względem wielkości miasto Afganistanu i ważny ośrodek handlowy, a także Sar-e-Pol na północy zostały zdobyte w niedzielę przez talibów. To kolejne stolice prowincji, która zostały zdobyte przez dążących do przejęcia kontroli nad całym Afganistanem talibów.

"Kunduz padł. Talibowie przejęli wszystkie kluczowe budynki użyteczności publicznej w centrum miasta" - przekazał obecny na miejscu korespondent AFP.

48 godzin walk

Od 2015 r. - przypomina francuska agencja - Kunduz trzykrotnie był okupowany krótko przez talibów. Miasto zostało zdobyte w niedzielę po trwających niecałe 48 godzin walkach.

Reklama

Sukcesem zakończyły się też niedzielne walki talibów o Sar-e-Pol na północy. Półmilionowe miasto jest tak samo jak Kunduz stolicą regionu. - Talibowie są już w centrum miasta. Trwają walki uliczne - przekazywała do południa z Sar-e-Pol członkini regionalnego parlamentu Aziza Jalis. Późnym popołudniem miasto było już w rękach fundamentalistów.

- Talibowie wzięli w okrążenie batalion wojsk rządowych. Miało to miejsce na obrzeżach miasta. Pozostałe dzielnice są już w ich rękach - przekazał w rozmowie z korespondentami AFP inny deputowany regionalny, Mohammad Hessein Mudżahidzada.

"Zdobycie Kunduzu, położonego w centrum kraju i oddalonego o 300 km od granicy z Tadżykistanem, ma ogromne znaczenie wizerunkowe dla talibów" - pisała przed jego opanowaniem Agence France Presse. - "Zdobycie kontroli nad tym miastem byłoby zwycięstwem bez precedensu w marszu talibów po odzyskanie władzy w Afganistanie" - zaznacza.

Kolejne regiony, które mogą zostać zdobyte

W piątek i sobotę talibowie przejęli kontrolę w stolicach dwóch prowincji, które są położone na południowym zachodzie Afganistanu jak miasto Zarandż w prowincji Nimruz oraz Szeberghan, które jest stolicą północnej prowincji Dżawzdżan. W sobotę talibowie poinformowali także o przejęciu kontroli nad więzieniem okręgowym w prowincji Dżawzdżan i uwolnieniu wszystkich przetrzymywanym tam więźniów.

Jak zaznacza BBC, kolejnymi stolicami regionów, które potencjalnie mogą zostać zdobyte przez talibów są: Herat na zachodzie, a także Laszkargah w południowo-zachodnim Afganistanie będący stolicą prowincji Helmand i Kandahar w prowincji o tej samej nazwie.

Agencje zwracają uwagę, że widmo powrotu do władzy w Afganistanie talibów, którzy rządzili tam od 1996 do końca 2001 roku, narzucając rygorystyczną wersję islamu, jest niepokojące zarówno dla mieszkańców tego kraju, jak i dla społeczności międzynarodowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne