Reklama

Reklama

Afera w Korei Południowej. Prezydent Park wynajęła prawnika

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie wynajęła prawnika przez przesłuchaniem, które prokuratura ma przeprowadzić w ramach dochodzenia w sprawie skandalu korupcyjnego i handlu wpływami - poinformowała we wtorek agencja Yonhap.

Park Geun Hie jest pierwszym prezydentem Korei Południowej, który zostanie przesłuchany przez prokuraturę w sprawie karnej.

Skandal na szczycie władzy

Park została zamieszana w skandal, gdy okazało się, że jej bliska znajoma Czoi Sun Sil miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów przemówień prezydent.

Czoi Sun Sil została aresztowana i toczy się przeciw niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z prezydent Park Geun Hie. Zarzuca się jej również próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga.

Reklama

W związku ze skandalem prokuratura zatrzymała przed kilkoma dniami byłego doradcę prezydent. Ahn Jong-beom, wieloletni przyjaciel Park Geun Hie, oskarżany jest o to, że wykorzystywał swoje powiązania z panią prezydent, by wyłudzić duże sumy pieniędzy od koncernów w Korei Południowej.

Masowe protesty

Afera wywołała w południowokoreańskiej opinii publicznej ogromne poruszenie. Według sondaży opinii publicznej, 67 proc. obywateli Korei Południowej chce dymisji prezydent, która nie zdołała przekonująco wyjaśnić swych powiązań z Czoi Sun Sil i zakresu jej ewentualnego wpływu na sprawy państwowe.

W sobotę setki tysięcy Koreańczyków demonstrowało w Seulu, żądając ustąpienia prezydent Park. Były to największe protesty w kraju od 2008 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy