Reklama

Reklama

50 tys. dolarów od Malali

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Malala Yousafzai przekaże 50 tys. dolarów - kwotę, którą otrzymała w ramach Światowej Nagrody Praw Dziecka - na rzecz odbudowy szkół zniszczonych w Gazie. O sprawie informuje na swojej stronie Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

"Mam zaszczyt poinformować, że pieniądze zostaną przeznaczone dla uczniów i szkół w tym szczególnie potrzebującym wsparcia miejscu, jakim jest Gaza" - rozpoczęła swoje przemówienie Malala Yousafzai.

Reklama

"Myślę, że to umożliwi dzieciom z tych terenów kontynuację nauki i zdobycie odpowiedniego wykształcenia" - mówiła podczas konferencji prasowej w Sztokholmie.

17-latka z Pakistanu podkreślała, że nagrodę przekazuje Agendzie Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA - red.), która wykonuje tytaniczną pracę, pomagając dzieciom w Gazie.

"Bez edukacji nie będzie pokoju"

"Potrzeby są przytłaczające - ponad połowa populacji Gazy to młodzież poniżej 18. roku życia. Pragną się kształcić i w pełni zasługują na edukację, nadzieję i warunki, w których będą budować przyszłość" - tłumaczyła.

Pieniądze przekazane przez Malalę umożliwią odbudowę 65 szkół zniszczonych podczas konfliktu.

"Niewinne palestyńskie dzieci potwornie cierpią, cierpią stanowczo za długo. Musimy wspólnie zadbać o to, by chłopcy i dziewczynki, i wszystkie dzieci w każdym zakątku świata, otrzymały odpowiednią edukację w bezpiecznym otoczeniu. Bo bez edukacji nigdy nie będzie pokoju" - mówiła.

Obok Anne Frank

Malala - najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, jest również pierwszym dzieckiem uhonorowanym Światową Nagrodą Praw Dziecka, poza Anne Frank, która otrzymała to wyróżnienie pośmiertnie - przypomina AFP.

W komunikacie udostępnionym na stronie Worldschildrensprize.org czytamy, że Pakistanka była nominowana do tej nagrody za "odważną i niebezpieczną walkę o prawo dziewcząt do edukacji", którą podjęła już jako 11-letnie dziecko.

W tym roku Światową Nagrodą Praw Dziecka zostali uhonorowani również John Wood, były pracownik Microsoftu, który porzucił swoją posadę w dobrze prosperującej firmie, by spełnić marzenie - pomagać dzieciom z ubogich rodzin zdobyć wykształcenie. Za podobne działania nagrodę otrzymała również Indira Ranamagar z Nepalu.

Nagroda jest przyznawana od 2000 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy