Reklama

Reklama

30. rocznica Grupy Wyszehradzkiej. Parlament Węgier przyjął deklarację

Węgierski parlament przyjął w poniedziałek deklarację polityczną z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej. Wyraża w niej uznanie i wdzięczność za to doniosłe wydarzenie.

Węgierscy posłowie wysoko ocenili siłę wspólnoty wyszehradzkiej, która - jak podkreślili - umożliwiła obronę regionalnych interesów oraz zdobycie międzynarodowego uznania.

"Nasza współpraca spaja wysiłki bliskich sobie pod względem historii i sposobu myślenia narodów, które miały w przeszłości podobne trudne doświadczenia oraz mają podobne wyobrażenia i programy na rzecz własnego rozwoju" - napisano w deklaracji.

Parlament węgierski zapowiedział też: "będziemy kontynuować wysiłki, zmierzające do integracji i rozwijania naszej wspólnoty".

"Więzy się wzmocniły"

W uzasadnieniu deklaracji, której inicjatorem był przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentu Zsolt Nemeth, zaznaczono, że w minionych latach więzy między Czechami, Polską, Słowacją i Węgrami wzmocniły się zarówno na szczeblu rządowym, jak i parlamentarnym dzięki wspólnemu reprezentowaniu stanowisk i wzajemnemu wspieraniu się tych krajów.

Reklama

Przypomniano też, że jesienią 2020 r. parlament Polski, która sprawuje obecnie prezydencję w V4, zaproponował, by z okazji 30-lecia V4 parlamenty czterech państw przyjęły w lutym 2021 r. jednobrzmiącą deklarację.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje