Reklama

Reklama

20-letni Daune Wright zastrzelony przez policję. Joe Biden apeluje o spokój

W pobliżu Minneapolis w USA podczas kontroli drogowej policja zastrzeliła 20-letniego Daune'a Wrighta. Śmierć Afroamerykanina wywołała gwałtowne protesty, doszło do zamieszek. Prezydent Joe Biden zaapelował o spokój. - Pokojowy protest jest zrozumiały, ale dla przemocy nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia - podkreślił.

Reklama

Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że należy poczekać na wyniki dochodzenia w sprawie śmierci młodego Afroamerykanina. - Pytanie, czy był to wypadek, czy też celowe działanie. To musi zostać wyjaśnione - stwierdził.

Daune Wright zastrzelony podczas kontroli drogowej

Reklama

20-letni Daune Wright został zastrzelony w niedzielę przez policjantkę podczas kontroli drogowej w położonym na północ od Minneapolis mieście Brooklyn Center.

Policja: Strzał padł przypadkowo

Szef miejscowej policji, Tim Gannon, powiedział w poniedziałek, że według dotychczasowych ustaleń strzał padł przypadkowo, gdyż policjantka omyłkowo zamiast paralizatora elektrycznego wyciągnęła pistolet.

Gwałtowne protesty

W niedzielę wieczorem przed komisariatem policji w Brooklyn Center w stanie Minnesota zebrał się tłum protestujących. Kilka osób zdemolowało dwa radiowozy, obrzucając je kamieniami i skacząc po nich. Policja użyła gumowej amunicji, gazu łzawiącego i granatów hukowych. 

Według przedstawicieli władz stanowych w nocy z niedzieli na poniedziałek dochodziło również do włamań i kradzieży, a na miejsce skierowano żołnierzy Gwardii Narodowej. W Brooklyn Center ogłoszono godzinę policyjną.

Kilkanaście kilometrów dalej zginął George Floyd

Do śmierci Daune'a Wrighta doszło zaledwie kilkanaście kilometrów od miejsca, gdzie w maju 2020 r. zginął inny Afroamerykanin, George Floyd. Mężczyzna zmarł podczas brutalnego zatrzymania policyjnego, co wywołało protesty przeciwko rasizmowi i brutalności policji w całych USA. 

W Minneapolis trwa proces byłego już policjanta Dereka Chauvina, oskarżonego o zabójstwo Floyda. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje